به گزارش اخبار فلزات، آریا صادق‌نیت حقیقی، دبیر سندیکای صنعت آلومینیوم ایران، در رابطه با افزایش قیمت ایجاد‌شده در بازار صنعت آۀومینیوم، ضمن اشاره به مشکل فرمول قیمت‌گذاری آلومینیوم که تاکنون بازنگری نیز نشده است، بیان کرد: زمانی که دلار با نرخ دولتی محاسبه می‌شد، به منظور کاهش رانت حاصل از فاصله قیمت ارز ترجیحی و ارز بازار آزاد، ضریب ۱۰ درصد به‌ عنوان پریمیوم در فرمول در نظر گرفته شد اما پس از اینکه دلار چهار هزار و ۲۰۰ تومانی جای خود را به دلار نیمایی داد، این ۱۰ درصد به ۵ درصد تبدیل شد.

وی افزود: با این وجود پریمیوم حاکم، دو برابر پریمیوم صادراتی بود. به عبارت دیگر، آلومینیوم خالصی که صادر می‌شود، به مراتب ارزان‌تر از آلومینیوم خالصی است که در اختیار صنایع داخلی قرار می‌گیرد. این موضوع پیگیری شد اما به‌ جای اینکه موضوع حل شود، شرکت‌های اصلی تولیدکننده آلومینیوم به شدت عرضه را کاهش دادند. همین کاهش عرضه، سبب شد تا بازار با کمبود مواجه شود و در بورس، رقابت تشدید شود و قیمت‌ آلومینیوم به‌ ازای هر کیلوگرم، ۱۰ هزار تومان افزایش پیدا کند.

دبیر سندیکای صنعت آلومینیوم ایران عنوان کرد: همین موضوع تبدیل به بهانه‌ای شد تا این شرکت‌ها خواستار افزایش قیمت شوند. بنابراین به دنبال این هستند که پریمیوم را از ۵ درصد به همان ۱۰ درصد برگردانند. به این ترتیب، قیمت پریمیوم برای صنایع داخلی پنج برابر گران‌تر از رقبای خارجی خواهد شد. صنایع مادر از‌ این‌ جهت که تامین‌کننده مواد اولیه صنعت هستند، باید حمایت شوند اما این را نیز باید در نظر گرفت که صادر کردن مواد اولیه، عین خام‌فروشی و برخلاف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

صادق‌نیت حقیقی تصریح کرد: اشتغال در صنایع بالادستی، حدود ۱۲ هزار نفر و در صنایع پایین‌دستی، بیش از ۳۰۰ هزار نفر است. درحالی که ارزش افزوده، اشتغال و ارزآوری در صنایع پایین‌دستی ایجاد می‌شود اما در حال حاضر با این اقدام متاسفانه صنایع پایین‌دستی را نابود می‌کنند که منجر به توقف فعالیت صنعت خواهد شد.

وزارت صمت هیچ متولی برای صنعت آلومینیوم ندارد

وی مطرح کرد: مشکل بزرگ صنعت آلومینیوم، این است که وزارت صمت هیچ متولی برای صنایع آلومینیوم ندارد و این صنعت را به حال خود رها کرده است. وزارت صمت به موضوعات و مشکلات این صنعت رسیدگی نمی‌کند و ملاقات مسئولان به امری بسیار دشوار تبدیل شده است. حتی اگر دیدار و یا نامه‌نگاری‌هایی صورت گیرد، پاسخ درستی دریافت نمی‌شود. طی روزهای اخیر با مدیرکل صنایع فلزی دیداری داشتیم و مقرر شد صادرات کم شود تا توزیع داخل به حد کافی برسد و رقابت کاذب حذف شود اما از آن زمان، عرضه کمتر و شرایط بدتر هم شد.

دبیر سندیکای صنعت آلومینیوم ایران در رابطه با وضعیت فعلی بازار، اذعان کرد: بورس کالا که باید محلی برای عرضه و تقاضا، کشف قیمت و تنظیم بازار باشد، به محلی برای قیمت‌سازی و بازارسازی تبدیل شده است. بورس کالا خودسرانه و بدون رعایت قوانین اعمال قانون می‌کند و عرضه در این تالار صنعتی به‌ صورت نامناسب انجام می‌شود. ضمن اینکه فرمول مشخصی برای قیمت‌گذاری ندارد و قیمت‌ پایه را خودسرانه افزایش می‌دهد. همچنین با نامه‌ای که اخیرا مبنی بر افزایش قیمت پایه در بورس منتشر کرده است، بازار آلومینیوم را دچار التهاب شدید کرده و زمینه نگرانی و سرگردانی صنعتگران آلومینیوم را فراهم کرده است.

وی در پایان یادآور شد: در حال حاضر، قیمت آلومینیوم در بازار وضعیتی نامشخص دارد. قیمت‌ها تا پیش از این، بسیار بالاتر از قیمت‌های صادراتی بود و خبر افزایش قیمت در بورس، بازار را بیش از پیش ملتهب کرده است.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تیم فروش و پشتیبانی بازرگانی طاهری آماده پاسخگویی به مشتریان عزیز می باشد.