به گزارش اخبار فلزات و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه، نخستین جلسه راهبری شرکت‌های گروه فولاد مبارکه با حضور مدیرعامل و جمعی از معاونان فولاد مبارکه و مدیران عامل شرکت‌های گروه در محل کمیته مدیریت شرکت فولاد مبارکه برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، عباس اکبری محمدی، سرپرست معاونت سرمایه‌گذاری و امور شرکت‌های فولاد مبارکه در خصوص هدف برگزاری این جلسات گفت: با توجه به تشکیل گروه فولاد مبارکه و وجود شرکت‌های مختلف در زیرمجموعه آن، داشتن استراتژی واحد، هم‌افزایی استراتژیک برای اجرای سیاست‌های دقیق، به‌روز و سریع شرکت مادر، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های هریک از شرکت‌های زیرمجموعه در شرکت‌های دیگر و همچنین آگاهی از چالش‌های موجود در شرکت‌های زیرمجموعه ضروری به نظر می‌رسید.

وی با بیان اینکه کمیته راهبری شرکت‌های گروه فولاد مبارکه به‌ صورت ماهانه دنبال خواهد شد، افزود: در این جلسات راهبردهای کلان شرکت تشریح می‌شود و پس از آن، هر یک از شرکت‌های گروه گزارشی از برنامه عملکرد در حوزه‌های تولید، فروش و درآمد، توسعه‌های در دست اجرا، چالش‌های موجود و پیشنهادهای احتمالی، موارد مربوط به تحقق سود سالانه و سایر موارد احتمالی را ارائه می‌کنند و طی آن با همفکری گروه و راهبردهای مدیریت ارشد گروه، به بررسی چگونگی حل مشکلات خواهیم پرداخت.

سرپرست معاونت سرمایه‌گذاری و امور شرکت‌های فولاد مبارکه ادامه داد: با توجه به اینکه شرکت‌های گروه محصولات خود را به برخی شرکت‌های دیگر ارائه و بعضا از محصولات فولاد مبارکه استفاده می‌‌کنند، هماهنگی و هم‌افزایی استراتژیک در این موضوعات از ضروریات کار گروهی است که طی چنین جلساتی به این هدف نیز دست خواهیم یافت.

تحقق ۹۵ درصدی اهداف علی‌رغم محدودیت‌های برق و انرژی در فولاد هرمزگان

در بخش ارائه گزارش‌ها، ابتدا عطاالله معروفخانی، مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با ارائه گزارشی از عملکرد این شرکت در چهار ماهه نخست سال ۱۴۰۱، گفت: علی‌رغم قطعی‌های مکرر و محدودیت برق و انرژی و مشکلات مربوط به قطعات یدکی و موانع موجود در حوزه صادرات، در این بازه زمانی ۹۵ درصد اهداف و برنامه‌های شرکت محقق شده است و امیدوار هستیم از ابتدای شهریورماه با رفع محدودیت‌ها تولید شرکت با سرعت بیشتری ادامه یابد.

وی با اشاره به روند اجرای طرح‌های توسعه در فولاد هرمزگان به برخی از این پروژه‌ها اشاره کرد و اظهار کرد: احداث مدل واحد احیا مستقیم به ظرفیت ۹۰۰ هزار تن در سال از تاریخ ۱۰ مرداد ماه ۱۴۰۱ آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود تا تاریخ ۱۰ بهمن ماه ۱۴۰۳ به پایان برسد. پروژه افزایش ظرفیت محل ذخیره‌سازی آهن اسفنجی به میزان ۲۸ هزار تن از اواخر تیر ماه سال جاری شروع شده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان تیرماه ۱۴۰۳ به بهره‌برداری برسد. احداث واحد تولید اکسیژن به ظرفیت ۱۰ هزار نرمال مترمکعب بر ساعت از ۲۸ خرداد ماه ۱۴۰۱ آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان خرداد ماه سال ۱۴۰۳ به اتمام برسد. پروژه افزایش ظرفیت کوره‌های قوس الکتریکی از ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۸ آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود با عنایت به پیشرفت ۹۷ درصدی پروژه تا پایان شهریور ماه سال جاری مورد بهره‌برداری قرار گیرد. احداث ایستگاه کاهش فشار گاز طبیعی به ظرفیت ۱۰۰ هزار نرمال مترمکعب بر ساعت از دیگر پروژه‌های شرکت است که از ۱۵ شهریور ماه ۱۳۹۹ آغاز شده است. طرح بزرگ ساماندهی فاضلاب شهر بندرعباس و انتقال این پساب‌ها به کارخانه از یک فروردین ماه ۱۴۰۰ آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۱۴۰۳ وارد فاز بهره‌برداری شود. همچنین احداث واحد تولید آهک از ۶ شهریور ماه ۱۳۹۸ آغاز شده و مقرر است تا پایان آبان ماه سال ۱۴۰۱ وارد فاز بهره‌برداری شود.

کمبود سنگ‌آهن، مهم‌ترین چالش شرکت فولاد سنگان

در ادامه این جلسه، علی امرایی، مدیرعامل شرکت فولاد سنگان، با ارائه گزارشی از روند تولید کنسانتره و گندله در این شرکت از کمبود سنگ‌آهن به‌ عنوان مهم‌ترین چالش این شرکت یاد و تصریح کرد: در ۱۵۰ روز ابتدایی سال جاری، قطعی برق مطلق و ۷۵ روز نیز محدودیت مصرف داشته‌ایم، اما علی‌رغم همه این مشکلات و محدودیت‌ها، در مرداد ماه به رکورد روزانه ۱۷ هزار و ۷۰۰ تن (بالاتر از ظرفیت اسمی روزانه) دست یافتیم و تلاش خواهیم کرد تا پایان سال تولید ۳٫۵ میلیون تن را محقق کنیم. همچنین در زمینه گندله نیز روزانه ۲۰ هزار تن تولید شده و ۲۷ درصد بیشتر از برنامه تولید محقق شده است.

وی دو خطه کردن ریل برای حمل محصولات سنگان به فولاد مبارکه را ضروری دانست و به برخی پروژه‌های در دست اقدام شرکت فولاد سنگان اشاره کرد و گفت: پروژه احداث دو مگامدول به ظرفیت دو میلیون تن، کارخانه کنسانتره هماتیتی، پروژه بازیافت باطله کنسانتره، پروژه افزایش ظرفیت گندله‌سازی از پنج به ۷٫۵ میلیون تن و همچنین پروژه انباشت مکانیزه باطله که به‌عنوان یک ابرپروژه زیست‌محیطی برای اولین بار در خاورمیانه در حال اجرا است و تحول بزرگی در انباشت سرباره ایجاد می‌کند ازجمله اقدامات شرکت فولاد سنگان به شمار می‌آید.

امرایی در ادامه بیان کرد: احداث کارخانه‌های گلوله‌های فلزی برای کارخانه تولید کنسانتره و سیستم مکانیزه بارگیری کامیونی یکی دیگر از طرح‌های در دست اقدام این شرکت است.

مدیرعامل شرکت فولاد سنگان اظهار کرد: علاوه بر چالش‌های کمبود سنگ‌آهن و محدودیت‌های برق و انرژی و محدودیت حمل‌ونقل در فولاد سنگان، ضرورت سرمایه‌گذاری در ماشین‌های معدنی سنگان یکی دیگر از ضروریات این شرکت محسوب می‌شود.

تولید چهار ماهه فراتر از برنامه

در ادامه این جلسه محمود ارباب‌زاده، مدیرعامل شرکت فولاد سفیددشت، گزارشی از روند تولید و توسعه‌های این شرکت ارائه داد و گفت: خوشبختانه در سه‌ ماهه اول سال جاری به رکوردهای خوبی در تولید آهن اسفنجی دست یافتیم و در مجموع طی چهار ماه نخست سال شاهد تولید ۳۱۷ هزار تن بودیم، در حالی که برنامه تولید ۲۹۲ هزار تن بوده است.

وی در خصوص روند پیشرفت پروژه‌های این شرکت اظهار کرد: پروژه احداث واحد فولادسازی با ۹۲٫۵ درصد پیشرفت در حال پیگیری است. پروژه احداث خط تولید بیلت با حمایت‌های مدیریت ارشد گروه فولاد مبارکه در بخش ساخت و تامین تجهیزات ۶ درصد پیشرفت داشته و ساخت سوله و سالن خط تولید نیز در حال اجرا است. پروژه دیگر احداث تصفیه‌خانه مرکزی است که پیش‌بینی می‌شود تا اوایل سال آینده به بهره‌برداری برسد. احداث واحد بریکت‌سازی نیز به پیشرفت ۹۷ درصدی رسیده است. همچنین پروژه احداث بخش سیلوهای ذخیره به ۹۶ درصد پیشرفت رسیده و هم‌زمان با راه‌اندازی واحد فولادسازی وارد فاز بهره‌برداری خواهد شد.

ارباب‌زاده ادامه داد: احداث جاده اختصاصی شرکت که با مشکلات خاص خود مواجه بود از دیگر پروژه‌های در دست اجرا است که خوشبختانه پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری به بهره‌برداری برسد. پروژه احداث واحد سیستم آتش‌نشانی واحد احیا مستقیم به پیشرفت ۴۰ درصدی رسیده و امیدوار هستیم تا پایان پاییز سال جاری وارد فاز بهره‌برداری شود.

تولید در شرکت فولاد امیرکبیر کاشان مطابق برنامه

در ادامه این جلسه شهرام عالی‌وند، مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان گفت: در خط اسیدشویی، برنامه تولید سال ۱۴۰۱ این شرکت ۲۵۰ هزار تن است که خوشبختانه طی چهار ماهه ابتدای سال جاری ۸۰ هزار تن عملکرد واقعی داشته‌ایم و مطابق برنامه حرکت کرده‌ایم. در خط نورد سرد نیز برنامه‌ریزی برای سال جاری ۲۵۰ هزار تن است که طی چهارماهه اول سال جاری حدود ۸۲ هزار تن تولید صورت گرفته و ۲ درصد از برنامه جلوتر هستیم. در خط گالوانیزه نیز برای سال جاری ۱۶۵ هزار تن پیش‌بینی شده است که طی چهار ماهه اول حدود ۵۳ هزار تن تولید شده است. در حوزه فروش داخلی هم برای سال جاری ۱۳۵ هزار تن برنامه‌ریزی شده که در چهارماهه اول ۴۵ هزار تن محقق شده و حدود ۱۱ درصد از برنامه جلو هستیم.

وی در خصوص پروژه‌های در دست اجرای شرکت فولاد امیرکبیر کاشان عنوان کرد: احداث خط نورد سرد به ظرفیت ۳۰۰ هزار تن در سال به همراه کارگاه سنگ‌زنی غلتک، خط اسیدشویی به ظرفیت ۵۰۰ هزار تن در سال، واحد بازیابی اسید که در فاز تجهیز کارگاه است، پروژه پوشش کروم سه‌ ظرفیتی که در فاز مهندسی است، پروژه خرید و ارتقای دستگاه پوشش‌سنج سطح گالوانیزه و همچنین پیاده‌سازی سیستم مانیتورینگ مصارف انرژی کارخانه نیز در فاز اجرا قرار دارد.

کارخانه صنایع لوله پارتاک کشور را از واردات لوله‌های بدون درز بی‌نیاز خواهد کرد

در ادامه این جلسه احمد سعید بخش، مدیرعامل شرکت آتیه‌ فولاد نقش‌جهان گفت: این شرکت به‌ عنوان شرکتی تجاری، تولیدی و سرمایه‌گذاری در حال فعالیت است و در حال پیگیری طرح‌های توسعه و اقدامات خود با عنایت به راهبردهای کلان شرکت مادر است.

وی با اشاره به طرح‌های توسعه در دست اجرا در گروه آتیه‌ فولاد اذعان کرد: احداث کارخانه صنایع لوله پارتاک که تولید لوله‌های بدون درز را با ظرفیت ۱۶۰ هزار تن در سال بر عهده دارد، در دست اجرا است که با احداث این کارخانه و بهره‌برداری از آن کشور از واردات این قبیل محصولات و خروج ارز بی‌نیاز خواهد شد.

رشد تولید چهارماهه نسبت به مدت مشابه سال قبل

در ادامه این جلسه، حمید شجاعی، مدیرعامل شرکت ورق‌ خودرو چهارمحال و بختیاری با ارائه گزارشی از عملکرد چهارماهه این شرکت، افزود: از ابتدای سال جاری تا پایان تیرماه، ۹۴ درصد برنامه‌های شرکت محقق شده است که چنانچه کلاف مورد نیاز این شرکت تامین شود به‌ یقین شاهد تحقق ۱۰۰ درصدی برنامه‌ها تا پایان سال خواهیم بود.

وی گفت: مقایسه عملکرد چهار ماهه نخست سال قبل شرکت با مدت مشابه سال جاری نشان می‌دهد که در سال ۱۴۰۰ در مجموع ۷۹ هزار تن انواع ورق‌های گالوانیزه تولید شده، در حالی‌ که این میزان در مدت مشابه سال جاری به ۹۸ هزار تن افزایش یافته است.

مدیرعامل شرکت ورق‌ خودرو چهارمحال و بختیاری با ارائه گزارش پیشرفت پروژه‌های این شرکت مطرح کرد: پروژه راه‌اندازی حوضچه مذاب فلز روی شماره ۲ که برای تولید و تنوع محصولات خاص و کاهش هر چه بیشتر قیمت تمام‌شده در نظر گرفته شده و همچنین پروژه توسعه انبار شرکت در حال انجام است.

پروژه توسعه شرکت تاراز در دست اجرا است

در ادامه این جلسه، داود فروتن، مدیرعامل شرکت فولاد تاراز در خصوص عملکرد تولید این شرکت بیان کرد: برنامه سالانه شرکت تولید ۲۲۰ هزار تن است که در صورت تامین موجودی کلاف خام، این امر محقق خواهد شد. ضمن اینکه پروژه‌های توسعه نیز در این شرکت تعریف شده و در حال پیگیری است.

تحویل یک هزار تن از محصولات شرکت به چادرملو

در ادامه مختاری، مدیرعامل شرکت نوین الکترود اردکان با ارائه گزارشی از روند پیشرفت این پروژه اظهار کرد: در حال حاضر، به‌ طورکلی پروژه با ۵۳٫۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا است. در بخش صنعتی پروژه این میزان به ۹۸ درصد پیشرفت رسیده و در بخش ماشین‌کاری وارد فاز بهره‌برداری شده است. بخشی از محصول نهایی نیز به فروش رسیده و در شرکت فولاد مبارکه مراحل تست خود را با موفقیت پشت سر گذاشته است. علاوه بر این، حدود یک هزار تن از محصول تولید شده به شرکت چادرملو تحویل شده است.

وی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود در پایان سال ۱۴۰۲ این پروژه به بهره‌برداری کامل برسد و بتوانیم کشور را از واردات الکترود گرافیتی بی‌نیاز کنیم.

تولید اقتصادی و قابل‌ رقابت با بازارهای جهانی در دستور کار

محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل گروه فولاد مبارکه، در پایان این جلسه ضمن تشکر از اقدامات انجام‌ شده در شرکت‌های زیرمجموعه گروه فولاد مبارکه تصریح کرد: یکی از برنامه‌های اصلی و سرفصل‌های کاری در حوزه مدیریت فولاد مبارکه ایجاد هم‌افزایی و یکپارچگی بیشتر در کل گروه است؛ تا جایی‌ که همه اعضا بتوانند از ظرفیت‌ها و مزیت‌های موجود یکدیگر برای حل مشکلات و چالش‌های خود در زمینه تولید استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه مدیریت ارشد گروه فولاد مبارکه به‌ منظور ارتقای بهره‌وری و به بار نشستن هرچه سریع‌تر پروژه‌ها و رفع چالش‌ها، به‌ یقین با تمامی همت و توان خود در کنار مدیران و کارکنان گروه خواهد بود ادامه داد: برگزاری این جلسات به تعامل و صمیمیت هر چه بیشتر اعضا و هم‌افزایی بیش‌ازپیش منجر خواهد شد.

طیب‌نیا تصریح کرد: به‌ یقین گزارش‌های ارائه‌ شده می‌تواند کل گروه را در مسیر دستیابی به اهداف یاری دهد، چه‌ بسا که بتوان از راهنمایی‌ها و تجارب هم در این زمینه بهره کافی ببریم.

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه در ادامه گفت: اگر چه کارهای خوبی صورت گرفته اما در شرایط کنونی باید توجه داشته باشیم که اقدامات کافی نیست و برای ادامه حرکت پرشتاب و قوی فولاد مبارکه باید چابک‌تر پرسرعت‌تر و با حمیت و حمایت بیشتری تلاش کنیم تا در نتیجه ارزش‌آفرینی بیشتری برای جامعه و گروه را شاهد باشیم.

وی با اشاره به گزارش‌های ارائه‌ شده در جلسه تصریح کرد: قطعی‌های برق و محدودیت‌های این حوزه قابل پیش‌بینی بوده است؛ بنابراین باید تلاش کنیم با برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تر و تمهیدات مناسب‌تر، شرایطی فراهم کنیم تا برنامه‌های پیش‌بینی‌ شده در پایان هر دوره محقق شد. نباید اجازه دهیم این‌گونه مشکلات، سازمان را از دست‌یابی به اهداف خود بازدارد. باید در خصوص روند پیشرفت پروژه‌ها با معیارهای دقیق‌تری که معاونت‌های ذی‌ربط در نظر خواهند گرفت، شرایطی فراهم کنیم که اهداف مورد نظر محقق شود.

طیب‌نیا خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود همه همکاران به این مهم توجه داشته باشند و بدانند آنجا که می‌توان از ظرفیت‌های موجود یکدیگر و به‌ویژه مدیریت ارشد گروه در تسریع کارها استفاده کرد، باید اعلام شود تا اقدامات بعدی صورت پذیرد.

مدیرعامل فولاد مبارکه با تاکید بر اینکه پروژه‌های توسعه باید با کمترین تاخیر ممکن و با کمترین هزینه وارد فاز بهره‌برداری شوند، تصریح کرد: در چند ماه اخیر با شرایط رکودی مواجه شده‌ایم اما نباید فراموش کنیم که محدودیت‌ها همیشه بوده است و این امر نباید گروه فولاد مبارکه را از رسیدن به اصل اهداف خود بازدارد. در چنین شرایطی باید با تولید بهینه و با توجه به شرایط و نوع نیاز بازار، بتوانیم بهترین عملکرد را در همین شرایط محقق کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت افزایش بهره‌وری اشاره و عنوان کرد: با برنامه‌ریزی‌های مناسب باید بهره‌وری نیروی انسانی و تجهیزات افزایش یابد تا در چنین شرایط سخت رقابتی، محصولات خود را با قیمت تمام‌شده کمتر و قابل‌ رقابت با بازارهای جهانی به بازارهای داخل و خارج از کشور عرضه کنیم. ما باید با تولید محصولات با کیفیت‌تر نگاه جدی به بازارهای صادراتی داشته باشیم و چابک‌تر از قبل بازارها را پیش‌بینی کنیم و با همت و تلاش مضاعف سریع‌تر از سایر رقبا خود را با شرایط بازارهای جهانی به شکل هنرمندانه‌ای وفق دهیم.

طیب‌نیا اظهار کرد: باید واحدهای مالی شرکت‌ها هزینه‌ها را دقیق‌تر از قبل مورد بررسی و تجزیه‌ و تحلیل قرار دهند و برای کاهش هزینه‌ها برنامه‌های موثق‌تری تدوین کنند.

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه در بخش پایانی سخنان خود خاطرنشان کرد: باید با صلابت، قوت و سرعت بیشتر تولید و توسعه‌ها در کل گروه ادامه یابد و با کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری به کار خود ادامه دهیم، به‌گونه‌ای که در پایان سال ۱۴۰۱ هم شاهد تحقق شعار سال، یعنی «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» باشیم. نباید فراموش کرد که گروه فولاد مبارکه در کل جغرافیای کشور گسترده شده و به بار نشستن هر پروژه توسعه فرصت‌های شغلی بسیاری برای جوانان کشور ایجاد می‌کند.

انتهای پیام//

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تیم فروش و پشتیبانی بازرگانی طاهری آماده پاسخگویی به مشتریان عزیز می باشد.