به گزارش «فلزات‌نیوز»، با اجرای این پروژه، ۶۰ درصد از پساب شرکت مجدد به سیکل تولید برمی‌گردد و سبب کاهش وابستگی به منابع طبیعی می‌شود.

بر اساس این گزارش، آیین رونمایی از پروژه بازچرخانی پساب صنعتی روز سه‌شنبه ۶ تیر ماه ۱۴۰۲ با حضور امین ابراهیمی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان، حسام مقدمعلی، معاون طرح‌های توسعه معادن و صنایع معدنی ایمیدرو، حسن شاهوارپور، فرمانده سپاه حضرت ولی‌عصر (عج) استان خوزستان، داوود میرشکار، مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست خوزستان، حمیدرضا فلاح‌زاده، ریاست سازمان صمت استان خوزستان و جمعی از مدیران و مسئولان برگزار شد.

ابراهیمی در گزارش خود بیان کرد: بر اساس آمارهای انجمن جهانی فولاد، تولید سالانه فولاد ایران قبل از انقلاب، یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن بود اما این رقم در سال ۲۰۲۱، بالغ بر ۲۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تن و در حال حاضر ظرفیت تولید فولاد میانی کشور بالغ بر ۴۰ میلیون تن در سال است. ایران رتبه دهم جهان را داراست و مجموعه فولاد خوزستان با گستردگی از شرق به غرب کشور با یک جامعه آماری حدود ۱۶ هزار نفری، به عنوان اولین تولیدکننده فولاد میانی به روش قوس الکتریکی در کشور فعالیت داشته و بزرگترین صادرکننده ایران است.

سرمایه‌گذاری ۴۰ همتی در طرح‌های توسعه‌ای

وی، یکی از مهم‌ترین چالش‌های اصلی این مجموعه را مرگ تکنولوژی عنوان کرد و افزود: با نظر مثبت هیئت مدیره طی دو سال گذشته، طرح‌های توسعه‌ای آغاز شده است تا در سال ۱۴۱۰، به عددی نزدیک ۱۳٫۶ میلیون تن برسیم که بتوانیم ظرفیت ۲۵ درصدی تولید فولاد ایران را به خود اختصاص دهیم. در کنار این طرح‌های توسعه‌ای، در حال حاضر نزدیک به ۴۰ همت پروژه‌های مختلف توسعه‌ای تعریف شده است که عمده پروژه‌ها در بحث بهبود و کنترل شرایط تولید است و در حوزه بالادست و پایین‌دست پروژه‌های مختلفی تعریف کرده‌ایم.

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان با شرح چالش‌های زیست‌محیطی فولاد خوزستان، اظهار داشت: عدم رعایت حریم شرکت در توسعه شهری، شرایط نامساعد محیطی، هم‌زمانی اجرای پروژه‌های زیست محیطی با عملیات بهره‌برداری و افزایش ظرفیت واحدهای تولیدی، به‌روز نبودن تکنولوژی و عدم توجه به الزامات زیست‌محیطی در طراحی اولیه و مشکلات دسترسی به فناوری‌های جدید، از جمله چالش‌های زیست‌محیطی فولاد خوزستان است.

ابراهیمی در خصوص اهم اقدامات زیست‌محیطی انجام‌شده در زمینه بهبود عملکرد زیست‌محیطی، مطرح کرد: در سال ۱۴۰۰ با تایید هیئت مدیره مبلغی بالغ بر یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به پروژه‌های زیست‌محیطی اختصاص داده شد. در حوزه کنترل گرد و غبار با نصب ۳۰ دستگاه غبارگیر به ظرفیت پنج میلیون مترمکعب، تعداد ۱۷ غبارگیر در دست اجرا با ظرفیت یک میلیون و ۹۵۰ هزار مترمکعب، توسعه شبکه‌های پاکسازی و استفاده از هفت دستگاه ماشین وکیوم کلینر، در حوزه تصفیه و بازیافت پروژه پساب‌های صنعتی تصفیه‌خانه فاضلاب صنعتی با ظرفیت سه هزار مترمکعب، پروژه سیستم بازیافت پساب تصفیه‌خانه آب با ظرفیت ۵۷۰ مترمکعب، پروژه بازچرخانی پساب صنعتی با ظرفیت ۷۵۰ مترمکعب در حوزه مدیریت پسماند پروژه سیستم برش ضایعات فلزی با غبارگیر، واحد بازیافت قراضه، پروژه انبار پسماندهای ویژه، پروژه جابه‌جایی سایت فرآوری سرباره و در حوزه توسعه فضای سبز ایجاد و نگهداشت ۵۲۵ هکتار فضای سبز، توسعه شبکه آبیاری قطره‌ای با پوشش ۸۰ درصد فضای سبز و احداث پروژه فضای سبز ۲۴ هکتاری و در بحث توسعه شبکه پایش زیست‌محیطی، پروژه آزمایشگاه محیط زیست، ایستگاه‌های پایش ذرات معلق و گازهای آلاینده در هوای آزاد و خروجی واحدها و پروژه سیستم پایش پساب خروجی در کشور پیشتاز این مهم بوده‌ایم.

وی تصریح کرد: در سال گذشته با هدف پیگیری روند اجرایی پروژه‌های زیست‌محیطی، کمیته طرح جامع زیست‌محیطی متشکل از معاونان و مدیران پروژه‌ها، بخش‌ها، مهندسی، امور قراردادها و کمیسیون معاملات تشکیل شد.

مدیرعامل شرکت خوزستان تاکید کرد: پروژه بازچرخانی پساب صنعتی با سرمایه‌گذاری ۷٫۲ میلیون یورو و ۴۴۳ میلیارد ریال با هدف بازیافت پساب صنعتی، کاهش برداشت آب خام از کارون، بهینه‌سازی مصرف آب با ظرفیت تولید ۷۵۰ مترمکعب آب RO با راندمان ۸۵ درصد و مواد اولیه مصرفی پساب خروجی از تصفیه‌خانه فاضلاب صنعتی به میزان ۹۰۰ مترمکعب طراحی و اجرا شده است. این پروژه در زمینی به مساحت حدودی ۱۵ هزار مترمربع و سطح زیربنای هشت هزار مترمربع احداث شده و تماما توسط نیروهای بومی با دانش و تکنولوژی داخلی اجرا شده است. همچنین باعث اشتغال بیش از ۱۰۰ نفر مستقیم و ۸۵۰ نفر غیرمستقیم در زمان پروژه بوده است. ضمن اینکه در زمان بهره‌برداری، اشتغال ۲۴ نفر به صورت مستقیم و ۲۴۰ نفر به صورت غیرمستقیم را فراهم آورده است.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: شرکت فولاد خوزستان، اولین شرکت فولادی است که پساب‌های صنعتی خود را وارد سیکل بازچرخانی کرده و میزان مصرف آب از منابع طبیعی را کاهش داده است. با اجرای این پروژه، ۶۰ درصد از پساب شرکت مجدد به سیکل تولید برمی‌گردد و سبب کاهش وابستگی به منابع طبیعی می‌شود.

وی با اشاره به پروژه شاخص دیوار توری اطراف سایت انباشت و برداشت، گفت: این پروژه برای اولین بار در ایران و منطقه با هدف کنترل بادبردگی مواد از انبارهای سنگ آهن با هزینه ۲۳۰ میلیارد ریال در مساحت ۴۰ هکتار با ارتفاع ۲۷ متر در حال اجرا می‌شود.

فولاد خوزستان؛ پیشرو در حفاظت از محیط زیست

مدیرعامل شرکت خوزستان با اشاره به مهم‌ترین دستاوردهای زیست‌محیطی شرکت فولاد خوزستان گفت: کاهش ۵۲ درصدی انتشار غبار در ۱۲ سال گذشته به عنوان مهم‌ترین جنبه زیست‌محیطی ناشی از فعالیت‌های شرکت علی‌رغم افزایش ۴۰ درصدی میزان تولید در همین مدت است. همچنین حفظ تمامی شاخص‌های آلایندگی پساب خروجی و غلظت گازهای آلاینده در محدوده مجاز، بازیافت و استفاده مجدد از ۳۰ درصد و فروش ۵۶ درصد پسماندهای صنعتی، بازیافت ۶۰ درصد پساب صنعتی تصفیه‌شده جهت تولید آب RO، ارزیابی پیامدهای زیست‌محیطی پروژه‌ها و طرح‌های توسعه، از مهم‌ترین دستاوردهای زیست‌محیطی فولاد خوزستان هستند.

ابراهیمی در پایان سخنان خود یادآور شد: اعتقاد مجموعه فولاد خوزستان این است که اثر محیطی مخرب خود را به حداقل برسانیم و محیط زیست را برای آیندگان به ارث بگذاریم. فولاد خوزستان تلاش می‌کند تا در حوزه‌های مختلف هوا، آب و خاک، آثار مخرب خود را به حداقل برساند.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تیم فروش و پشتیبانی بازرگانی طاهری آماده پاسخگویی به مشتریان عزیز می باشد.