به گزارش «فلزات‌نیوز»، عباس علی‌آبادی، وزیر صمت در سفر به سمنان از افزایش تولید برق در کشور با مشارکت بخش صنعت خبر داد و گفت: به‌ زودی نیروگاه‌های برق فولاد مبارکه و نیروگاه آلومینیوم المهدی وارد مدار شبکه سراسری برق می‌شود که سهم بسزایی در کاهش ناترازی برق خواهد داشت.

وی افزود: به‌کارگیری تجهیزات تمام‌ایرانی در ساخت نیروگاه‌ها، مهم‌ترین رویداد در صنعت برق کشور است.

وزیر صمت عنوان کرد: برای رسیدن به وضعیت پایداری برق، برنامه‌ریزی شده است تا ۱۰ هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های کشور اضافه شود و برای تحقق این امر، به پنج میلیارد یورو سرمایه‌گذاری نیاز است.

بر اساس این گزارش، نکته قابل‌ توجه در خصوص نیروگاه سیکل ترکیبی فولاد مبارکه، سرعت پیشرفت و تکمیل طرح است که در نوع خود یک رکورد در زمینه ساخت نیروگاه در ایران به شمار می‌رود. قرارداد نیروگاه ۹۱۴ مگاواتی فولاد مبارکه از اسفند ماه سال ۱۴۰۰، ابلاغ و از اواسط اسفند ماه همان سال عملیات اجرایی آن هم‌زمان با تجهیز کارگاه پیمانکار مپنا آغاز شد.

عملیات احداث این نیروگاه به‌ صورت شبانه‌روزی و زودتر از برنامه زمان‌بندی پروژه پیش رفته و رکورددار سریع‌ترین زمان احداث نیروگاه سیکل ترکیبی در کشور است. در کشور ما تا کنون احداث چنین نیروگاه‌هایی کمتر از ۲۴ ماه و دو واحد گازی کمتر از ۲۸ ماه عملیاتی نشده است اما به‌ طور مشخص در فولاد مبارکه، پروژه واحد گازی اول، ۱۶ ماه و واحد گازی دوم، کمتر از ۲۰ ماه اجرا و راه‌اندازی می‌شود.

این نیروگاه از دو واحد گازی و یک واحد بخار به‌ صورت سیکل ترکیبی بهره می‌برد. به‌ لحاظ واحدهای نیروگاهی گازی کلاس F و از نظر نیروگاه‌های سیکل ترکیبی کلاس F با چنین ظرفیتی، در حال حاضر در کشور منحصربه‌فرد است.

با توجه‌ به روند پیشرفت کار و اراده مدیریت فولاد مبارکه در اجرای این پروژه، پیش‌بینی می‌شود تا پایان مرداد ماه امسال، عملیات راه‌اندازی واحد گاز اول (ترنینگ‌گیر) انجام شود که به‌ منزله تکمیل و نصب راه‌اندازی واحد گازی اول است.

این دستاورد بسیار ارزشمند با همکاری شرکت توانیر، برق منطقه اصفهان، شرکت مپنا و همکاران توسعه انرژی و سیالات فولاد مبارکه در ۱۶ ماه عملیاتی شده و پس از راه‌اندازی در مدت کوتاهی به ظرفیت تولید می‌رسد.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تیم فروش و پشتیبانی بازرگانی طاهری آماده پاسخگویی به مشتریان عزیز می باشد.