به گزارش فلزات نیوز، آیین تجلیل از فعالان پیشتاز اقتصادی با حضور محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهوری، احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و جمعی از مدیران و فعالان اقتصادی بخش خصوصی و دولتی، صبح دوشنبه سوم بهمن ماه در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

مخبر، ضمن تقدیر از زحمات خاندوزی طی یک سال گذشته، بیان کرد: وزیر اقتصاد خط سیر درستی را در جهت بهبود تعامل دولت و بخش خصوصی در پیش گرفته است. بزرگ‌ترین مشکل اقتصاد ما در حال حاضر نه تحریم‌ها و نه مسائل مالی بلکه عدم تقویت بهینه بخش خصوصی است. از ابتدای انقلاب و از زمان جنگ تاکنون هرجایی که مردم پا به میدان گذاشته‌اند، مسیر به‌ خوبی طی شده است اما متاسفانه تاکنون نتوانسته‌ایم در اقتصاد از ظرفیت بخش خصوصی به بهترین نحو استفاده کنیم.

وی افزود: حلقه مفقوده توسعه اقتصادی، عدم تعامل مناسب میان دولت و بخش خصوصی است. همچنین بیش از ۱۱۰ طرح اقتصادی به ارزش بیش از ۹۰ میلیارد دلار وارد مرحله اجرا و سرمایه‌گذاری شده است.

معاون اول رئیس‌ جمهوری از عدم اعتماد متقابل میان دولت و بخش خصوصی به‌ عنوان حلقه مفقوده توسعه اقتصادی کشور یاد کرد و گفت: بزرگ‌ترین مشکل اقتصاد کشور تحریم‌ها و کمبود منابع مالی نیست بلکه مشکل اساسی پیش روی اقتصاد کشور این است که از پیش از انقلاب اسلامی تاکنون نتوانسته‌ایم بخش خصوصی را آن‌ طور که باید تقویت کنیم و به میدان بیاوریم.

احسان خاندوزی نیز ضمن اشاره به فرایند اخذ مالیات در گذشته، عنوان کرد: نظام پاداش و جزا نه‌ تنها تاکنون به نفع تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی نبوده بلکه تسهیلگر فعالیت‌های سوداگری و مخل اقتصاد بوده است و باید این فرایند اصلاح شود تا مولدان اقتصادی ترغیب به فعالیت شوند.

وی افزود: فلسفه اصلی این‌گونه برنامه‌ها، شناسایی و تشویق تولیدکنندگان است؛ چراکه از ابتدای دولت، رئیس‌جمهوری تاکید ویژه‌ای بر تسهیل و رونق‌ بخش تولید داشته‌اند.

وزیر اقتصاد ادامه داد: اهتمام ما بر این است که کمترین وقت از فعالان اقتصادی در فرایندهای اداری گرفته شود. ضمن اینکه مراجعات حضوری را حذف و فرایندهای اداری و مالیاتی را کاملا الکترونیکی کنیم.

محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در حاشیه همایش رسم درست‌کاری، مطرح کرد: از سال گذشته تاکنون یکی از دغدغه‌های اصلی دولت سیزدهم و مجموعه‌های بزرگ اقتصادی مانند فولاد مبارکه این بوده است که متناسب با جایگاه و میزان تاثیرگذاری این شرکت‌ها، مسیرهایی برای تسریع عملیات اداری و مالیاتی‌ آن‌ها فراهم شود.

وی افزود: شرکت‌هایی که نقش موثری در عرصه اقتصاد ملی دارند، باید بتوانند عمده زمان و انرژی خود را صرف طرح‌های توسعه و رونق تولید کنند و فرایندهای اداری تبدیل به عملیات فرساینده نشوند.

طیب‌نیا ادامه داد: بنگاه‌های اقتصادی که تعهدات خود در عرصه‌های مختلف قانونی را به‌خوبی انجام داده‌اند، باید با اعتماد بیشتری با آن‌ها برخورد و برای تسریع در پیشرفت فعالیت‌ها و برنامه‌های توسعه‌ مسیرهای ویژه‌ای باز شود.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اذعان کرد: در برنامه امروز بر اساس ده‌ها شاخص و بین هزاران شرکت، ۱۰ مجموعه خوش‌حساب مالیاتی و خوشنام در عرصه اقتصاد شناسایی شده و مورد تقدیر قرار گرفتند که فولاد مبارکه نیز یکی از آن‌ها بوده است. چنین برنامه‌هایی پیش‌درآمدی بر اقدامات موثر و امیدوارکننده‌ای است که مسیر عبور را برای فعالان اقتصادی تسهیل می‌کند و بر سرعت آن‌ها می‌افزاید.

طیب‌نیا خاطرنشان کرد: تاثیر مثبت چنین برنامه‌هایی را که در دولت سیزدهم در حال پیاده‌سازی است، باید در عمل ببینیم تا مدیران و فعالان اقتصادی بتوانند عمده وقت خود را صرف فعالیت‌های کلیدی و برنامه‌های تولید مجموعه خود کنند و روندهای اداری مانعی بر سر راه حرکت آن‌ها نشود.

گفتنی است این همایش با دعوت از ۲۰۰ شرکت خصوصی برگزار شد و از ۱۰ شرکت برتر تقدیر به عمل آمد. به طور تقریبی تمام شرکت‌های حاضر در این همایش از بخش خصوصی انتخاب شدند؛ چراکه هدف از برگزاری آن تقدیر ویژه از شرکت‌هایی است که بدون ارتباط و یا کمک دولت، عملکرد مناسب داشته‌اند.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تیم فروش و پشتیبانی بازرگانی طاهری آماده پاسخگویی به مشتریان عزیز می باشد.