به گزارش فلزات نیوز، حمیدرضا حمایت با بیان این مطلب اظهار داشت: فاز نخست طرح احداث کارخانجات سرب و روی مهدی‌آباد با ظرفیت سالانه ۲‌ میلیون تن خوراک و تولید ۲۰۰ هزار تن کنسانتره روی، به‌رغم مواجهه با چالش‌های مختلف از جمله تحریم و کرونا، در آستانه افتتاح و ورود به مرحله بهره‌برداری قرار گرفته است.

وی افزود: با راه‌اندازی این فاز، بیش از ۱۵۰۰ نفر به طور مستقیم در این پروژه مشغول به کار خواهند شد.

ایجاد زیرساخت‌ها هم‌زمان با اجرای طرح

مدیر مجتمع معدنی سرب و روی مهدی‌آباد با اشاره به اقدامات زیربنایی مهم انجام شده توسط بخش خصوصی هم‌زمان با اجرای این طرح تصریح کرد: ایجاد پست برق ٤٠٠/ ١٣٢ کیلوولت و خط انتقال ۲۷ کیلومتری برق به مهدی‌آباد از محور اصلی نخلستان-مهرگان از جمله این اقدامات است.

وی ادامه داد: اجرای طرح تأمین آب کارخانجات مهدی‌آباد با ایجاد خط لوله ١٠٠ کیلومتری از محل پساب شهر یزد با پیشرفت ۹۳ درصدی، از دیگر اقدامات زیربنایی سرمایه‌گذار در جریان این طرح به‌شمار می‌رود. همچنین حدود ۹۰ میلیون تن باطله‌برداری برای دسترسی به ماده معدنی اصلی مهدی‌آباد انجام شده است.

تامین حدود ۵۰ درصد ماده اولیه ظرفیت خالی تولید شمش روی کشور با راه‌اندازی ۳ فاز طرح

حمایت با بیان اینکه در حال حاضر ظرفیت کارخانجات تولید شمش روی کشور ۴۷۴ هزار تن و تولید واقعی شمش حدود ۲۰۰ هزار تن است، گفت: با ورود مهدی‌آباد به عرصه تولید و بهره‌برداری از فاز سولفیدی آن، بخشی از ظرفیت خالی کارخانجات تولید شمش روی کشور (حدود ۱۴۰ هزار تن) پوشش داده خواهد شد.

وی افزود:ازاین‌رو، علاوه بر رونق اقتصادی صنایع پایین دستی این حوزه، اشتغال پایدار قابل‌توجهی ایجاد خواهد شد.

۳ درصد ذخایر سرب و روی جهانی در معدن مهدی‌آباد

مدیر مجتمع معدنی سرب‌ و روی مهدی‌آباد با اشاره به اینکه مجتمع معدنی سرب و روی مهدی آباد به عنوان یکی از بزرگترین منابع سرب و روی جهان، بیش از ۸۰ درصد ذخایر قابل استخراج کشور و حدود ۳ درصد از ذخایر سرب و روی جهان را در خود جای داده است، اظهار کرد: طرح سرمایه‌گذاری احداث کارخانجات عظیم مهدی‌آباد در ۳ فاز برنامه‌ریزی شده است که فاز نخست آن، به‌تنهایی بزرگترین کارخانه صنعت سرب و روی کشور خواهد بود.

وی ادامه داد: با بهره‌برداری از کل فازهای طرح احداث کارخانجات سرب و روی مهدی‌آباد، حدود ۲٫۵ درصد فلز محتوای روی جهان در این معدن تولید خواهد شد.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تیم فروش و پشتیبانی بازرگانی طاهری آماده پاسخگویی به مشتریان عزیز می باشد.