به گزارش اخبار فلزات، علی رستمی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، اظهار داشت: بازدید رییس‌جمهور از مجتمع مس سونگون، نشان از اهتمام ویژه و جدی وی، استاندار و مدیران آذربایجان شرقی به توسعه صنعت مس داشته و این امر در راستای منویات رهبری است.

وی، افزود: در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی و حمایت از ورزش نیز اقدامات خوبی صورت گرفته و طی سال جاری، اعتبار این بخش را ۳۰ درصد افزایش خواهیم داد. همچنین در ارتباط با برنامه‌ریزی شرکت ملی مس ایران برای احداث یک نیروگاه خورشیدی ۳۰۰ مگاواتی و راه‌اندازی خط تولید سلول‌های خورشیدی در استان، باید یادآور شد که صنعت مس جزو کم‌مصرف‌ترین صنایع برشمرده می‌شود و آلایندگی آن هم نسبت به صنایع دیگر بسیار کم است.

مدیرعامل شرکت ملی مس ایران، راجع به صنایع پایین‌دستی مس در استان، گفت: ایجاد این صنایع جزو برنامه‌ها و اهداف اصلی شرکت است و در کنار آن آمادگی داریم تا در هر پروژه پایین‌دستی با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی مشارکت کنیم.

رستمی در خصوص تشکیل شرکت مس آذربایجان هم به سوابق این موضوع اشاره و بیان کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت به شرکت ملی مس ایران تکلیف کرده است که این بحث که مطالبه جدی مسئولان و نمایندگان استان است، به ‌طور جدی دنبال شود و در این راستا، کارگروهی متشکل از متخصصان برای بررسی ابعاد حقوقی موضوع تشکیل و نتایج آن ارائه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ذخایر معدن مس سونگون، چهار میلیارد تن برآورد شده و با وضع کنونی، استخراج کل این ذخایر ۱۵۰ سال طول می‌کشد، ادامه داد: بنا داریم که طبق اقتضائات بخش معدن، این مدت را به ۵۰ سال کاهش دهیم، لذا باید ظرفیت استخراج را به سه برابر وضع فعلی یعنی ۹۰۰ هزار تن برسانیم و در کنار آن، اجرای پروژه ذوب و تولید کاتد مس هم جزو برنامه‌ها قرار دارد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، تصریح کرد: شرکت ملی مس ایران آمادگی دارد بعد از اکتشاف ذخایر معدنی، طبق تجربه‌های مشابهی که در دنیا وجود دارد، جنگل‌ها را احیا کند و بنابراین در این فرصت تاریخی، نباید اجازه دهیم که توسعه صنعت مس با تعلل و وقفه مواجه شود.

بهروز رحمتی معاون توسعه و اکتشافات شرکت ملی صنایع مس ایران، در این جلسه گزارش توسعه پایدار صنعت مس ایران با محوریت انتخاب ظرفیت بهینه واحدهای فراوری و ذوب را ارائه کرد و گفت: شرکت ملی مس ایران در دوره جدید مدیریتی برای توسعه صنعت مس در آذربایجان شرقی عزم جدی دارد و همکاری مسئولان استان می‌تواند ظرفیت‌ها را در این حوزه شکوفا کرده و به فرصتی برای توسعه و پیشرفت استان تبدیل کند.

ظرفیت و پتانسیل‌های علمی

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در دیدار با رییس دانشگاه تبریز، بر استفاده از پتانسیل ها و ظرفیت‌های علمی مراکز دانشگاهی، شرکت‌های دانش‌بنیان و نخبگان در صنعت مس تاکید کرد و با اشاره به نام‌گذاری سال «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» توسط رهبری، عنوان کرد: شرکت ملی صنایع مس ایران، در تلاش است تا با بهره‌مندی از ظرفیت‌های داخلی و مراکز دانشگاهی در اعتلای صنعت مس گام‌های اساسی را بردارد، چراکه خودکفایی در نیازهای فنی و مهندسی و عدم وابستگی به کشورهای خارجی هدف اصلی این شرکت قلمداد شده است.

رستمی از به‌کارگیری ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های علمی و نخبگان برای تهیه نقشه راه معدن، تصریح کرد: با تهیه این نقشه و مشخص شدن روش‌های استراتژیک حوزه معدن، کمک شایانی به صنایع معدنی خواهد شد و در این بین مراکز علمی و دانشگاهی باید نقش کلیدی ایفا کنند.

وی با اشاره به استقرار دفتر تحقیق و پژوهش (R&D) مجتمع مس سونگون در دانشگاه تبریز، تصریح کرد: بر این باور هستیم که نباید هیچ فاصله‌ای بین دانشگاه و معدن وجود داشته باشد و با تعامل بیشتر بکوشیم تا وارد انقلاب چهارم صنعتی در کشور شده و راهگشا و راهنمای ورود شرکت‌های دیگر به این عرصه باشیم؛ با بهره‌مندی از علوم روز دنیا همچون هوش مصنوعی و…، با ایفای نقش مشاوره‌ای و نظارتی مراکز علمی، در تمامی فعالیت‌های معدنی شاهد توسعه، افزایش بهره‌وری و اعتلای این صنعت باشیم.

در این جلسه راجع به تشکیل آزمایشگاه مرجع معدنی و پارک فناوری و نوآوری صنایع معدنی در صنعت مس و زمینه‌های همکاری آتی بحث و تبادل نظر شد.

روحیه جهادی مدیرعامل «فملی» برای پرداخت به موضوع‌های این صنعت

نصراله‌زاده رییس دانشگاه تبریز نیز در پایان خاطرنشان کرد: رستمی مدیر جهادی است و سفرهای مکرر وی به تبریز و پیگیری موضوع‌های و فصل‌های مشترک با دانشگاه تبریز در کنار نگاه توسعه‌محور، نشان از عزم راسخ برای پیشرفت صنعت مس با بهره‌گیری از متدهای علمی روز دنیا دارد و این امر مشوقی برای محققان و پژوهشگران برای پرداخت بیشتر به موضوع‌های مختلف این صنعت خواهد بود.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تیم فروش و پشتیبانی بازرگانی طاهری آماده پاسخگویی به مشتریان عزیز می باشد.