به گزارش «فلزات‌نیوز»، تحلیلگران بیان کردند که چین، امسال بیشترین فولاد را از سال ۲۰۱۶ به بعد صادر خواهد کرد زیرا تضعیف یوان و قیمت‌های رقابتی، به بزرگ‌ترین تولیدکننده جهان کمک می‌کند تا مازاد فولاد را به دلیل تقاضای ضعیف در داخل صادر کند.صنعت عظیم فولاد چین به شدت تحت تاثیر رکود چند ماهه در بخش املاک این کشور قرار گرفته و قیمت فولاد را در ماه می به پایین‌ترین حد سه سال اخیر رسانده است اما تقاضای قوی عمدتا از آسیا و آفریقا کمک می‌کند تا کارخانه‌ها به فعالیت خود ادامه دهند.

داده‌های گمرک نشان داد که صادرات فولاد در پنج ماهه اول ۲۰۲۳ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۴۱ درصد افزایش یافته است. بازرگانان عنوان کردند که اخیرا با بهبود تقاضای خرید در خارج از کشور مواجه بوده‌اند.

تحلیلگران افزودند که انتظار دارند حجم صادرات به ۷۷ میلیون تن برسد. صادرات فولاد در ماه می، به ۸.۳۶ میلیون تن رسید که بالاترین میزان از ماه سپتامبر ۲۰۱۶ است اما ارزش محموله‌ها ۲۷.۵ درصد کمتر از ماه مشابه سال قبل بوده است.

تاجران تاکید کردند که تقاضا از آسیای جنوب‌شرقی، خاورمیانه و آفریقا زیاد است و هزینه‌های بالای انرژی در بسیاری از کشورها باعث می‌شود تولید فولاد با قیمت‌های چین رقابتی‌تر شود. افزایش ساخت پروژه‌های تحت حمایت چین در خارج از کشور پس از سه سال وقفه به دلیل محدودیت‌های سفر کووید نیز به صادرات بیشتر کمک کرد.

صادرات قوی در پنج ماهه اول ۲۰۲۳، همراه با کاهش واردات فولاد در مدت مشابه، حتی با وجود ناامید شدن تقاضای داخلی، به جلوگیری از افزایش موجودی در داخل کمک کرد. داده‌های شرکت مشاوره «Mysteel» نشان داد که ذخایر پنج محصول عمده فولادی در روز ۲۱ ژوئن، به ۱۵.۴۴ میلیون تن رسید که پایین‌ترین میزان از اواسط ماه ژانویه و ۳۰ درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل است.

بر اساس گزارش رویترز، دو تاجر فولاد با اشاره به افزایش درخواست‌های اخیر از آسیای جنوب شرقی و کره جنوبی مطرح کردند که صادرات فولاد ممکن است در ماه ژوئن کاهش یابد اما احتمالا در ماه‌های جولای و آگوست دوباره افزایش خواهد یافت.

بر اساس گزارش انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد در آسیا و اقیانوسیه در ماه می ۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تیم فروش و پشتیبانی بازرگانی طاهری آماده پاسخگویی به مشتریان عزیز می باشد.