به گزارش فلزات نیوز، تورج زارع در گفت‌وگویی اظهار داشت: شرکت آلومینای ایران در شهرستان جاجرم، واحد تولیدی منحصربه‌فرد و تنها تولیدکننده پودر آلومینا در کشور است که این محصول به عنوان ماده اولیه چهار واحد تولیدی از جمله ایرالکو، المهدی، سالکو و نیز تولید شمش در جاجرم به مصرف می‌رسد.

وی تصریح کرد: در این مدت همچنین ۲۷ هزار و ۵۰۰ تن شمش آلومینا در این مجموعه تولید شده است.

مدیرعامل شرکت آلومینای ایران واقع در شهرستان جاجرم درباره تامین مواد اولیه مورد نیاز تولید پودر آلومینا گفت: آلومینای ایران برای تولید پودر سالانه به تامین یک میلیون تُن بوکسیت به عنوان مواد اولیه نیاز دارد که ۱۰ درصد این نیاز از طریق واردات تامین می شود.

توقف برداشت بوکسیت از معدن تاش سمنان

زارع با اشاره به توقف برداشت ماده معدنی بوکسیت از معدن تاش در استان سمنان گفت: برداشت بوکسیت از این معدن از چند سال گذشته با توجه به مشکلات اجتماعی متوقف شده است و این مجموعه تولیدی در تامین ماده اولیه با مشکل روبه رو شده است.

وی خاطرنشان کرد: بوکسیت مورد نیاز آلومینای ایران از سایر معادن تامین می شود اما برای ارتقای کیفیت ماده معدنی ناچار به واردات هستیم.

مدیرعامل شرکت آلومینای ایران درباره ورود بخش خصوصی برای تامین ماده اولیه مورد نیاز آلومینای ایران گفت: آلومینای ایران ماده اولیه مورد نیاز را از بخش خصوصی می‌خرد و دراین‌باره امسال تاکنون ۱۱۵ هزار تن بوکسیت از بخش خصوصی خریداری شده است.

وی با بیان اینکه ۱۰ شرکت بخش خصوصی مواد اولیه مورد نیاز آلومینای ایران را تامین می کنند افزود: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال میزان خرید بوکسیت از بخش خصوصی به ۱۵۰ هزار تن برسد.

قطعی گاز سبب بروز مشکل در تولید صنایع می‌شود

زارع در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه قطعی گاز سبب بروز مشکل در تولید صنایع می‌شود گفت: محدودیت مصرف گاز در آلومینای ایران از اول دی‌ماه اعمال شده است که سوخت دوم جایگزین استفاده از گاز شده است.

مدیرعامل شرکت آلومینای ایران خاطرنشان کرد: از مسئولان، به‌ویژه وزارت نیرو انتظار می‌رود دغدغه قطعی و محدودیت مصرف گاز صنایع را حل کند زیرا قطعی گاز و اخلال در تولید، به ضرر اقتصاد کشور است.

آلومینیوم هیدروکسید Al(OH)۳ در طبیعت به عنوان گیبسیت معدنی شناخته می‌شود و برای تولید فلز آلومینیوم استفاده می شود. از این ماده معدنی برای تولید فرآورده‌های نسوز، مواد ساینده، سرامیک، شیشه، لعاب فلز و الکتروکوراندوم نیز استفاده می‌شود.

شرکت آلومینا در سال ۱۳۹۸ به کمک دانش فنی انحصاری خود، تولید و عرضه انواع هیدروکسید آلومینیوم ویژه را آغاز کرد که روش تولید این محصول، بر اساس لیسانس انحصاری و سرمایه‌گذاری شرکت آلومینای ایران، به دانش فنی منحصر به فردی برای ساخت خط تولید جدیدی در کارخانه آلومینای جاجرم، تبدیل شده است.

ایران پس از کشورهایی مثل آلمان، ژاپن، آمریکا و کره جنوبی، در زمره معدود کشورهای تولید کننده این طیف از مواد، با کیفیت مورد نیاز بازار مصرف، تبدیل شد و افزودن هیدروکسید آلومینیوم به فرمولاسیون کامپاندها و ترکیب‌های به کار گرفته شده برای ساخت این نوع محصول‌ها، باعث ایجاد خواص مختلفی در آنها خواهد شد، به طور مثال هیدرات به‌عنوان کند سوز کننده اشتعالِ رزین‌های ترموپلاست (مثل پلی استر، اکریلیک)، لاستیک، رزین های اپوکسی، بورد های الکتریکی، سیم و کابل استفاده می شود.

آلومینای ایران در شهرستان جاجرم، واحد تولیدی منحصربه‌فرد و تنها تولیدکننده پودر آلومینا در کشور است که این محصول به‌عنوان ماده اولیه چهار واحد تولیدی از جمله ایرالکو، المهدی، سالکو و نیز تولید شمش در جاجرم به مصرف می‌رسد.

مجتمع آلومینای ایران در شهرستان جاجرم در ۱۵۰ کیلومتری جنوب بجنورد و پنج کیلومتری شمال شهر جاجرم واقع بوده که در سال ۱۳۸۰ به بهره‌برداری رسیده است.

این مجتمع صنعتی، که قطب تولید پودر آلومینیوم در کشور است، تاکنون سه هزار و ۵۴۰ نفر فرصت شغلی مستقیم داشته است.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تیم فروش و پشتیبانی بازرگانی طاهری آماده پاسخگویی به مشتریان عزیز می باشد.