به گزارش «فلزات‌نیوز»، با انتشار صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای فولاد مبارکه، می‌توان نشانه‌هایی از روند رو به پیشرفت این شرکت در سال جاری مشاهده کرد.مهم‌ترین اتفاق در صورت‌های مالی سال ۱۴۰۱ فولاد مبارکه، افزایش قابل‌ توجه بهای تمام‌ شده عملیاتی بود. درآمد این شرکت در حالی در سال گذشته ۱۰ درصد رشد داشت که بهای تمام‌ شده عملیاتی ۴۸ درصد افزایش یافت و همین مسئله به افت ۱۸ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال ۱۴۰۰ منجر شد اما در صورت‌های مالی سه‌ ماهه ابتدایی امسال، درآمدهای عملیاتی ۳۱ درصد و بهای تمام‌ شده عملیاتی ۳۴ درصد افزایش داشته است.

نزدیک شدن میزان رشد درآمد و بهای تمام‌ شده با توجه به مزیت‌های رقابتی متعدد فولاد مبارکه، طرح‌های توسعه در دست اجرا و سرمایه‌گذاری‌های هوشمندانه، بیانگر آن است که می‌توان انتظار عملکرد درخشان این شرکت را در سال ۱۴۰۲ داشت. با توجه به شناسایی درآمد ۶۳ همت در سه ماه نخست سال، «فولاد» توانسته در فصل بهار بیش از ۳۹ درصد درآمد عملیاتی سال گذشته را پوشش دهد.

برخی از تحلیلگران اعتقاد دارند شرکت‌های فولادی به دلیل محدودیت برق در تابستان و افزایش هزینه انرژی، در گزارش‌های ۶ ماهه، با سودآوری کمتری مواجه خواهند شد و باید با حساسیت بیشتری به صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای ۶ ماهه نگریست اما نباید از یاد برد که فولاد مبارکه در سه ماه نخست سال جاری، موفق به شناسایی سود ۲۶٫۷ همت شده است که نسبت به سود ۲۰٫۶ همت سه ماه نخست سال گذشته، رشد ۲۹ درصدی را نشان می‌دهد. در همین راستا، فولاد مبارکه با گذشت یک‌ چهارم از سال جاری، ۳۲۴ ریال سود ساخته که حدود ۳۸ درصد از سود سال گذشته را پوشش می‌دهد.

تولید ۲٫۳ میلیون تن محصولات فولادی در بهار ۱۴۰۲

در سه ماه نخست سال جاری، فولاد مبارکه در مجموع دو هزار و ۳۱۶ هزار تن محصول تولید کرده است که از این میزان، یک هزار و ۳۸۱ هزار تن محصولات گرم، ۳۵۵ هزار تن محصولات سرد، ۷۴ هزار تن محصولات پوشش‌دار و ۵۰۶ هزار تن تختال است.

با توجه به گزارش تفسیری فولاد مبارکه، این شرکت تا پایان سال جاری، طرح‌های متعددی را تکمیل و بهره‌برداری خواهد کرد که از آن جمله می‌توان به خدمات‌رسانی به پروژه‌های توسعه، انتقال آب و تصفیه فاضلاب، طرح‌های زیست‌محیطی، واحد گالوانیزه و سیستم‌های اتوماسیون و طرح‌های IT اشاره کرد.

این طرح‌ها به بهبود فرایند تولید، تامین آب مورد نیاز و کاهش آلایندگی کمک شایان توجهی می‌کند. همچنین از دیگر ابرپروژه‌های این شرکت باید به نورد گرم ۲ و نیروگاه سیکل ترکیبی و توسعه نیروگاه خورشیدی اشاره کرد که آینده روشنی برای این شرکت در سال‌های آینده ترسیم می‌کند.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تیم فروش و پشتیبانی بازرگانی طاهری آماده پاسخگویی به مشتریان عزیز می باشد.