به گزارش اخبار فلزات، بهنام کاویانی با تاکید بر اینکه رویکرد شرکت فولاد مبارکه در تحقق دستیابی به فولاد سبز بر این اصل استوار است که فولاد سبز، تولید فولاد با کمترین ردپای کربن ممکن است، مطرح کرد: صنعت فولاد امروزه حدود ۷ درصد از انتشار کربن در جهان را به خود اختصاص می‌دهد که یکی از عوامل، افزایش گرمایش جهانی است. از این‌ رو، تحت سناریوی توسعه پایدار آژانس بین‌المللی انرژی، میزان کل انتشار مستقیم از بخش آهن و فولاد باید تا سال ۲۰۵۰، بیش از ۵۰ درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ و شدت انتشار حاصل از تولید فولاد خام نیز باید ۵۸ درصد کاهش پیدا کند.

وی از بالا آمدن سطح آب دریاها، آسیب‌های وارد شده بر بخش انرژی و منابع، بهداشت و سلامت انسان و مهاجرت‌های ناخواسته، به‌ عنوان برخی آثار انتشار گازهای گلخانه‌ای نام برد و عنوان کرد: هدف فولاد سبز، جایگزینی یک فرایند تولید جدید بر پایه انرژی‌های تجدیدپذیر و هیدروژن سبز با روش‌های مرسوم تولید فولاد بر پایه سوخت‌های فسیلی است.

رئیس محیط‌ زیست فولاد مبارکه تصریح کرد: تفکر فعلی صنایع فولادی یعنی تولید با کمترین میزان انتشار کربن بر اساس فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر، بسیار پرهزینه‌تر از تولید فولاد به روش سنتی است؛ به‌ نحوی‌ که طبق برآوردها، هزینه تولید ممکن است تا ۳۰ درصد بیشتر باشد.

کاویانی در همین زمینه ادامه داد: تولید فولاد جهانی به روش «BOF» حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد از کل تولید فولاد جهان است و میزان انتشار کربن به این روش، طبق اطلاعات انجمن جهانی فولاد برابر ۱٫۶ تا ۲٫۲ تن به ازای هر تن تولید فولاد خام (به‌ طور متوسط دو تن به ازای هر تن تولید فولاد خام) است. بر این اساس با توجه به اینکه یکی از روش‌های اصلی کربن‌زدایی فولاد، استفاده از فرایند احیای مستقیم است، شرکت‌های فولادی دنیا در فکر جایگزینی فرایند تولید به روش کوره‌های قوس الکتریکی با کوره بلند با استفاده از سوخت هیدروژن سبز در بلندمدت هستند که بتوانند تا سال ۲۰۵۰ به فولاد کربن صفر نزدیک شوند.

وی همچنین اذعان کرد : شرکت فولاد مبارکه نیز بر اساس استراتژی پایداری خود، به دنبال تولید فولاد کم‌کربن و استفاده از فناوری‌های نو است و تاکنون در این راستا اقدامات موثری انجام داده است.

رئیس محیط‌ زیست فولاد مبارکه با تاکید بر اینکه فرایند تولید فولاد در شرکت فولاد مبارکه بر مبنای احیای مستقیم و کوره‌های قوس الکتریکی بوده که این خود نیز مزیت بسیار بزرگی در تکنولوژی‌های موجود است، بیان کرد: مقدار CO2 تولیدی در شرکت فولاد مبارکه به دلیل استفاده از تکنولوژی کوره‌های قوس الکتریکی یا «EAF» کمتر از استانداردهای بین‌المللی و در محدوده قابل‌ قبول و رقابتی است.

کاویانی در بخش بعدی سخنان خود به همکاری‌های این شرکت با دانشگاه‌ها، مراکز علمی و تحقیقاتی و شرکت‌های دانش‌بنیان برای حرکت کارآمدتر در مسیر فولاد سبز، اشاره کرد و گفت: در این راستا، برای شناسایی نقاط قابل‌ بهبود، پروژه‌های پژوهش‌محور با همکاری مراکز علمی و دانشگاه‌ها در زمینه چرخه عمر محصول، ردپای کربن، افزایش بهره‌وری و رد‌پای آب تعریف شده و در دست اقدام است؛ تا جایی‌ که بر اساس استراتژی پایداری، برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت برای کربن‌زدایی در شرکت تدوین شده است و در حال سرمایه‌گذاری در تولید انرژی‌های تجدیدپذیر خورشیدی به مقدار ۵۴۰ مگاوات و ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی یک هزار مگاواتی با راندمان بالا هستیم.

به گفته رئیس محیط‌ زیست فولاد مبارکه، این شرکت همچنین در برنامه‌های میان‌مدت و کوتاه‌مدت خود براساس رویکرد «Eco Process»، در پی بهبود فرایندها در راستای بهینه‌سازی مصرف منابع و کاهش انتشارات است و در این خصوص می‌توان از اجرای پروژه بازیافت حرارت از گازهای خروجی نیروگاه گازی، انجام پروژه‌های بازچرخانی و استفاده مجدد پساب‌های شهری و صنعتی، تشکیل کمیته انرژی و ممیزی آن در واحدهای فرایندی و بهبود آن‌ها با جایگزینی تجهیزات با فنا‌وری روز و همچنین از سرمایه‌گذاری در ایجاد بستر حمل‌ و نقل ریلی و مدیریت پسماندها با رویکرد اقتصاد چرخشی، به‌ عنوان بخش‌های دیگری از اقدامات شرکت فولاد مبارکه برای کاهش انتشار کربن، جلوگیری از تخریب محیط‌ زیست و هدررفت منابع و به‌ طور کلی حرکت در مسیر فولاد سبز یاد کرد.

وی در بخش پایانی سخنان خود با تاکید بر اهمیت توسعه پایدار، یادآور شد: امیدوار هستیم همچنان‌ که شرکت فولاد مبارکه همواره در این زمینه پیشگام بوده است، سرمایه‌گذاری‌های مذکور نیز هرچه سریع‌تر عملیاتی شود و موجبات دستیابی به تولید با بالاترین کیفیت از منظر دستورالعمل‌های زیست‌محیطی را فراهم سازد.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تیم فروش و پشتیبانی بازرگانی طاهری آماده پاسخگویی به مشتریان عزیز می باشد.