به گزارش «فلزات‌نیوز»، محمدیاسر طیب‌نیا پس از استماع گزارش‌های معاونان و مدیران نواحی شرکت، بیان کرد: طی دو سال اخیر و به ویژه از ابتدای سال جاری، یکی از اهدافی که در دستور کار شرکت و حتی گروه فولاد مبارکه قرار گرفته، تولید محصولات ویژه است و این مهم در تابلو اهداف تمامی نواحی شرکت آمده و هر ماه روند حرکت در این مسیر را کنترل و پایش می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۱۴ محصول جدید در فولاد مبارکه تولید و به بازار عرضه شد، ادامه داد: تولید چند محصول جدید دیگر نیز برای سال ۱۴۰۲ در نظر گرفته شده است و هم‌اکنون با همکاری واحدهای ذی‌ربط، مراحل تولید آن‌ها در حال بررسی است؛ تولید آزمایشی برخی از آن‌ها نیز در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در ادامه سخنان خود از آغاز عملیات تعمیرات اساسی خط تاندم و اسیدشویی شماره یک فولاد مبارکه خبر داد و با بیان اینکه این تعمیرات بزرگ در چابک‌سازی سازمان و تامین حداکثری نیاز کشور به انواع ورق نقش بسزایی دارد،‌ بر تدارک و اتخاذ تمهیدات لازم برای انجام و تسریع اقدامات در این بخش تاکید کرد.

طیب‌نیا با بیان اینکه بهتر شدن شاخص‌های ایمنی و رشد کیفی محصولات شایسته قدردانی است، عنوان کرد: اگرچه دستیابی به رکوردهای کمی ارزشمند است اما افزایش سطح کیفی محصولات و افزایش محصولات منطبق با سفارش طی ماه‌های اخیر نشان می‌دهد شرکت و به‌ویژه خطوط تولید به‌ درستی در مسیر جهت‌گیری‌های سازمان در حال حرکت‌اند. از این‌ رو از تمامی مدیران و کارکنان که با درک درست از اهداف و راهبردهای شرکت این افتخارات را رقم زده‌اند، تشکر و قدردانی می‌کنیم.

وی با تاکید بر اهمیت افزایش سطح کیفی کنسانتره تحویلی از سوی معادن به فولاد مبارکه، خاطرنشان کرد: کارشناسان خرید فولاد مبارکه باید با تعاملات بیشتر با معادن، تولید محصولات کیفی را مطالبه کنند تا عزیزان معدن‌کار نیز با ارتقای کیفیت محصولات خود، راه تولید محصولات کیفی را با تحویل کنسانتره کیفی‌تر به شرکت هموار سازند.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با اشاره به هدف‌گذاری فولاد مبارکه برای حفظ سهم تولید خود در فولاد کشور، خاطرنشان کرد: برای دستیابی به اهداف امسال نیز باید در تامین موجودی‌های گندله، کنسانتره و به‌ طور کلی مواد اولیه مورد نیاز شرکت به‌گونه‌ای عمل کنیم که با توجه به تغییر فصول و محدودیت‌های انرژی، برای دستیابی به اهداف کمی و کیفی شرکت با مشکل مواجه نشویم.

طیب‌نیا در ادامه سخنان خود مطرح کرد: ظرفیت‌های ایجادشده در شرکت در همه زمینه‌ها به‌ویژه در بخش معادن و سنگ‌آهن باید همواره آماده‌به‌کار باشد و معاونت امور معادن شرکت و شرکت‌های زیرمجموعه که در این حوزه ماموریت دارند، باید هر یک به وظایف محوله به‌گونه‌ای همت گمارند که در هیچ‌ یک از مقاطع زمانی با مشکل کمبود مواد اولیه و سنگ‌آهن مواجه نشویم. همچنین باید به حوزه خرید و انتقال سنگ‌آهن از سنگان و توسعه ناوگان حمل‌ونقل توجه بیشتری داشته باشیم و با اتخاذ راهکارهای مناسب در این بخش نیز نهایت بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود را صورت دهیم. در حوزه فعالیت‌های معدنی فولاد مبارکه، پروژه‌هایی که با شناسایی تکنولوژی روز دنیا و همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان سرعت بیشتری پیدا می‌کنند، باید بیش‌ از پیش مورد توجه قرار گیرند زیرا استفاده ظرفیت‌های دانشی، تخصصی و مشاوران زبده می‌تواند در بسیاری مواقع فرایند کار را دگرگون کند.

در زمینه‌های کیفی، بهره‌وری و زیست‌محیطی فراتر از تعهدات خود عمل کنیم

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در حوزه کیفیت، افزایش بهره‌وری و محیط‌ زیست به دستاوردهای خوبی دست یافته‌ایم اما نباید به شرایط فعلی بسنده کنیم. به خاطر داشته باشیم از فولاد مبارکه به‌ عنوان پیشران در همه حوزه‌ها انتظارات بالاست. ما در بسیاری از زمینه‌ها از جمله اقدامات زیست‌محیطی مطابق با تعهدات خود عمل کرده‌ایم اما همچنان‌ که اشاره شد، فولاد مبارکه خود را با سازمان‌های جهان‌ تراز مقایسه می‌کند و باید مخصوصا در زمینه‌های کیفی، بهره‌وری و زیست‌محیطی فراتر از تعهدات خود عمل کند.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اقدامات انجام‌شده در حوزه فروش و عرضه محصولات شرکت در سال گذشته و اوایل سال جاری را ارزشمند دانست و گفت: انتظار می‌رود ضمن اولویت دادن به تامین بازارهای داخلی، با شناسایی بازارهای جدید صادراتی، عملکرد بهتری در صادرات و ارزآوری برای کشور داشته باشیم.

طیب‌نیا در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در راستای چابک‌سازی بیشتر سازمان، مباحثی نظیر نیازهای آموزشی کارکنان بخش‌ها، خرید قطعات، مواد اولیه و مصرفی، موارد ایمنی و خلاصه هر آنچه در جلسه کمیته مدیریت در مسیر بهبود فرایند کار و تولید، کیفیت و ایمنی مطرح می‌شود، باید از طرف مدیران مربوطه بلافاصله در دستور کار قرار گیرد و اقدامات مربوط به آن انجام شود. همچنین مدیران واحدهای پشتیبانی و ستادی باید در ادوار مختلف ۶ ماهه، سالانه یا دوسالانه بسته به شرایط مقتضی، از خطوط تولید بازدیدهای اختصاصی داشته باشند، با مدیران تولید جلسات اختصاصی برگزار کنند و به‌ صورت ملموس‌تر با مسائل تولید آشنا شوند. به خاطر داشته باشیم فولاد مبارکه یک شرکت تولیدمحور و عملیاتی است؛ بنابراین همه مدیران به‌ ویژه مدیران حوزه منابع انسانی باید به‌ صورت ریز جزئی در جریان امور تولید، پشتیبانی و تامین باشند. از این‌ رو می‌طلبد هر معاونت به‌ طور خاص با برنامه‌ریزی‌های دقیق و حساب‌شده‌ در ادوار مختلف، به این امر همت گمارد.

وی در همین زمینه تصریح کرد: این یک اصل است که هریک از مدیران و کارکنان می‌توانند در راستای انجام کارهای گروهی و تیمی هم‌افزایی داشته باشند و این امر میسر نمی‌شود مگر با تعامل هرچه بیشتر با یکدیگر. از این‌ رو بازدیدهای اختصاصی مدیران ستادی و پشتیبانی از خطوط تولید باید به شکل سازماندهی‌ شده‌ای انجام شود.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اظهار داشت: بر اساس چهار وظیفه‌ای که بر عهده مدیران سازمان است و انتظار می‌رود تا سطوح پایین‌تر نیز انجام شود، باید دستاوردها و موفقیت‌های گذشته و حال سازمان روایت شود. نباید روند و شیوه کار به‌گونه‌ای باشد که گزارش عملکردها و موفقیت‌ها فقط در جلسات کمیته مدیریت شرکت تشریح شود بلکه همه مدیران باید طی جلساتی با کارکنان نواحی خود، موفقیت‌ها و دستاوردهای دیروز و امروز سازمان و حتی شرکت‌های زیرمجموعه گروه را روایتگری و تبیین کنند و این وظیفه ذاتی یک رهبر و مدیر داناست.

ضرورت تبیین برنامه‌های آینده شرکت توسط مدیران و روسا به‌عنوان رهبران سازمان

طیب‌نیا از تبیین برنامه‌های آینده شرکت برای کارکنان به‌ عنوان دومین وظیفه مدیران و روسا به‌ عنوان رهبران سازمان نام برد و گفت: هر یک از مدیران و روسا در نقش رهبر سازمان وظیفه روزانه و دائمی دارند که برای کارکنان چشم‌انداز کلان شرکت و اهداف خرد واحد را تشریح و شفاف‌سازی کنند. برای آن‌ها بشکافند که در افق‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت سازمان چه اهدافی مدنظر است، برای واحدها چه برنامه‌هایی دیده شده و برای رسیدن به این اهداف چه برنامه‌ریزی‌هایی در دستور کار قرار گرفته است. فقط در این صورت است که کارکنان به‌صورت کاملا آگاهانه با اهداف مدیریت ارشد سازمان هم‌راستا و همدل می‌شوند و در پایان هر سال می‌توانیم شاهد محقق شدن اهداف و برنامه‌های ترسیم‌شده باشیم.

وی خاطرنشان کرد: ایجاد انگیزه و نشاط در کارکنان و پیمانکاران، سومین وظیفه مهم مدیران و روسای شرکت در جایگاه رهبری سازمان است. آگاهی کارکنان و پیمانکاران از عملکرد و دستاوردهای کلان شرکت و اقداماتی که در حوزه معاونت سرمایه‌های انسانی برای آن‌ها انجام شده یا در حال انجام است، می‌تواند در آن‌ها احساس شور و شعف، رضایت و امید بیشتر ایجاد کند.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در تشریح چهارمین اصل در این زمینه گفت: اینکه مدیران و روسا به‌ عنوان رهبران سازمان چالش‌ها، مشکلات و شبهات موجود در فرایند سازمان را به‌ موقع و صریح و صحیح برای همکاران خود روشن کنند، بسیار مهم است. در بسیاری مواقع همین شبهات ناچیز می‌تواند در روند روبه‌رشد سازمان اخلال ایجاد کند و سازمان را از رسیدن به اهداف خود بازدارد.

یکی از راهبردهای اساسی فولاد مبارکه،حرکت در مسیر تبدیل‌شدن به صنعت سبز است

طیب‌نیا در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه نتایج به‌دست‌ آمده در سایه کارِ تیمی و خرد جمعی حاصل شده و شایسته قدردانی است،‌ به لزوم افزایش بهره‌وری، بهینه‌سازی مصارف انرژی و مواد مصرفی، کاهش هزینه‌های تولید و ضایعات، افزایش محصولات منطبق با سفارش، رعایت حداکثری دستورالعمل‌های ایمنی و نگاه همه‌جانبه به توسعه پایدار تاکید کرد و گفت: یکی از راهبردهای اساسی فولاد مبارکه به‌ویژه در شرایط فعلی، حرکت در مسیر تبدیل‌شدن به صنعت سبز است؛ از این‌ رو باید در این راه اهتمام حداکثری داشته باشیم و شرایط به‌گونه‌ای باشد که هر بازدیدکننده‌ای وارد فولاد مبارکه می‌شود، حرکت فولاد مبارکه در این مسیرها را به عینیت ملاحظه و مشاهده کند.

در ادامه این جلسه محمدرضا بنائیان مفرد، مدیر ارشد تولید شرکت فولاد مبارکه طی گزارشی از عملکرد حوزه بهره‌برداری فولاد مبارکه، اظهار داشت: خوشبختانه رشد تولید طی دو ماه اول سال، تقریبا بالغ‌ بر ۲۰ درصد ظرفیت اسمی مجموعه بوده و به‌ موازات رشد کمی، توجه ویژه‌ای به تولید محصولات ویژه شده است. میزان تولید فولادهای خاص در فولاد مبارکه طی دو ماه اخیر، از ۴۲۸ هزار تن در سال ۱۴۰۱، به ۴۶۱ هزار تن افزایش یافته و همان‌ گونه که در سخنان مدیر عامل شرکت اشاره شد، رشد ۸ درصدی را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه عمده محصولات ویژه فولاد مبارکه در بخش نورد گرم و تولید فولادهای APIX65 و APIX52 بوده است، ادامه داد: این دو محصول بیشتر برای تولید لوله‌های فولادی انتقال آب از جمله در ابرپروژه انتقال آب از دریای عمان به فلات مرکزی به کار می‌رود و با توجه به اهمیت و لزوم اجرای هرچه سریع‌تر این پروژه، فولاد مبارکه با توان و تمرکز بیشتری بر تولید ورق موردنیاز تولید این قبیل لوله‌ها همت گمارده است؛ اگرچه در فولادسازی و نورد سرد نیز تولید برخی گریدهای جدید که به‌زودی نتایج آن اعلام خواهد شد، در حال انجام است.

مدیر ارشد تولید شرکت فولاد مبارکه در خصوص دلیل ورود فولاد مبارکه به تولید فولادهای خاص، بیان کرد: با توجه به اینکه سایر رقبای داخلی و برخی کشورهای منطقه تولید فولادهای تجاری را در دستور کار خود دارند، استراتژی جدید فولاد مبارکه به‌ عنوان شرکت پیشرو در تولید انواع ورق‌های فولادی بر این اصل استوار شده که به‌ تدریج تولید فولادهای تجاری را به آن‌ها واگذار کند و تمرکز بیشتری بر تولید محصولات خاص داشته باشد تا از این رهگذر نه‌ تنها کشور را از واردات این قبیل محصولات بی‌نیاز کند، بلکه با حجم تولید کمتر، ارزش‌افزوده بیشتری برای شرکت و ذی‌نفعان آن به بار آورد. علاوه‌براین، تولید این قبیل محصولات توان و قدرت رقابت و حضور فولاد مبارکه در عرصه‌های بین‌المللی را افزایش می‌دهد و می‌توانیم با توسعه سبد محصولات صادراتی برای اقتصاد کشور، بهتر از قبل در این عرصه ایفای نقش کنیم.

بنائیان مفرد با اشاره به اهمیت و لزوم احداث و راه‌اندازی هرچه سریع‌تر واحد نورد گرم شماره ۲ فولاد مبارکه، مطرح کرد: همان‌گونه که تولید ورق فولاد زنگ‌نزن S409 در مجتمع فولاد سبای فولاد مبارکه به‌طور کامل عملیاتی شده است، تختال همین گرید نیز در فولاد مبارکه تولید شد و عملیات تقلیل ضخامت آن (از ۲۰۰ میلی‌متر به ۵۰) با استفاده از ظرفیت‌های فولاد اکسین با موفقیت محقق شد و از این پس می‌توان آن را به تولید انبوه رساند.

تولید اسلب S304 در فولاد مبارکه

وی همچنین از تولید اسلب S304 در فولاد مبارکه خبر داد و گفت: در حال حاضر در حال رایزنی برای نورد این تختال هستیم که در فولاد اکسین ضخامت آن را کاهش دهیم و در خطوط نورد فولاد مبارکه به ورق نهایی تبدیل کنیم.

مدیر ارشد تولید شرکت فولاد مبارکه در خصوص فولاد ۳۴۰Y30 که پیش از این هم به‌ صورت گرم و هم به‌ صورت اسیدشویی برای صنایع خودروسازی در فولاد مبارکه تولید شده است، یادآور شد:‌ این قبیل محصولات قبلا از شرکت پوسکوی کره جنوبی وارد می‌شده است اما امروز ورق‌های ساخت داخل در تولید محصولاتی مانند ورق بدنه پلتفرم خودروی شاهین استفاده می‌شود. علاوه‌براین، باید به تولید ورق‌های عملیات حرارتی‌پذیر اشاره کرد که در ساخت ابزارهای فولادی، صنایع خودروسازی و در مواردی که نیاز به قابلیت کشش و استحکام بیشتر با حجم کمتراست، استفاده می‌شود. این ورق‌ها نیز پیش از این از محل واردات تامین می‌شدند.

بنائیان مفرد با تاکید بر اینکه از سال ۱۳۹۴ تا امروز هیچ تجهیز و یا خط تولید جدیدی برای تولید محصولات خاص و جدید نصب نشده است، اذعان کرد: خوشبختانه تمامی این موفقیت‌ها و دستاوردها با عنایت به توان و تخصص کارکنان شرکت و بعضا با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان انجام شده که این امر مایه مباهات است.

هدف‌گذاری فولاد مبارکه برای حفظ سهم خود در تولید ورق‌های فولادی تخت کشور

وی در ارتباط با چشم‌انداز فولاد مبارکه در حوزه تولید ورق‌های فولادی، گفت: در افق بلند و کوتاه‌مدت، فولاد مبارکه به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده که همچنان سهم خود را در تولید ورق‌های فولادی تخت کشور حفظ کند؛ ضمن اینکه با بهره‌برداری رسیدن نورد گرم شماره ۲ تلاش می‌کنیم سهم شرکت را در بازارهای داخلی و صادراتی ارتقا دهیم و به تولید ۹ میلیون تن ورق برسیم.

مدیر ارشد تولید شرکت فولاد مبارکه از وجود ظرفیت‌های بالا در مجتمع فولاد سبای فولاد مبارکه برای تولید فولادهای خاص ازجمله فولادهای الکتریکی و استینلس استیل خبر داد و اضافه کرد: در بلندمدت طرح‌های نوردی دیگری در شرکت‌های گروه فولاد مبارکه در نظر گرفته شده است که با استفاده از ظرفیت‌های آن‌ها نه‌تنها می‌توانیم سبد ورق موردنیاز خودروسازان را تکمیل و نیاز بازار داخل را تامین کنیم بلکه می‌توانیم در حوزه صادرات نیز عملکرد بهتری داشته باشیم.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تیم فروش و پشتیبانی بازرگانی طاهری آماده پاسخگویی به مشتریان عزیز می باشد.