به گزارش اخبار فلزات، کارخانه گندله‌سازی شرکت فولاد سنگان، در حال حاضر دارای ظرفیت تولید پنج میلیون تن است که در طرح توسعه این شرکت، ظرفیت تولید گندله به هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تن خواهد رسید.

در حال حاضر فولاد سنگان حدود ۱۰ درصد از گندله کشور را تولید می‌کند اما یکی از پتانسیل‌های مهم این شرکت، افتتاح کارخانه کنسانتره‌سازی بود که تامین بخش مهمی از مواد اولیه مورد نیاز تولید گندله شرکت را در اختیار دارد.

این کارخانه به ظرفیت پنج میلیون تن در سال ۱۳۹۹ افتتاح شد و باید آن را فرزند صنعت ایران در دوران تحریم نامید؛ چرا که پس از اعمال مجدد تحریم‌های ظالمانه علیه صنعت فولاد کشور و قطع همکاری شرکت‌های خارجی در طراحی و ساخت این کارخانه، همت، تلاش و دانش فنی مهندسان و مدیران جوان کشور، باعث شد تا هیچ خللی در تاسیس و راه‌اندازی کارخانه به‌ وجود نیاید. با وجود تمامی مشکلات ناشی از تحریم مانند تامین قطعات و چالش‌های ناشی از قطع برق، این کارخانه در نخستین سال تولید خود توانست یک میلیون و ۵۰۰ تن کنسانتره تولید کند.

محمد گلی‌پور، مدیر کارخانه کنسانتره‌سازی شرکت فولاد سنگان بیان کرد: در تابستان امسال علی‌رغم قطعی برق و تعطیلی کارخانه در مقاطع مختلف، این شرکت توانسته است به سطح قابل قبولی از تولید برسد؛ به طوری‌ که در طول این مدت، با وجود اینکه در ۶۰ درصد زمان از پنج ماه نخست سال با قطعی برق مواجه بود، توانستیم ۸۰ درصد برنامه تولید را محقق کنیم.

وی افزود: در مرداد ماه امسال، ۳۳ درصد بیشتر از برنامه پیش‌بینی‌ شده ماهانه کنسانتره تولید شده است.

مدیر کارخانه کنسانتره‌سازی شرکت فولاد سنگان با اشاره به چالش‌های قطعی برق، عنوان کرد: با برنامه‌ریزی و حمایت‌هایی که از سوی شرکت صورت گرفته است، هدف‌گذاری تولید سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن تا پایان سال برنامه‌ریزی شده است و با توکل به خدا و همت همکاران پرتلاش، این مهم طبق برنامه محقق خواهد شد.

گلی‌پور در ادامه‌ مطرح کرد: با وجود قطعی برق و از مدار خارج شدن کارخانه در بسیاری از روزهای اخیر، رکوردهای روزانه در کارخانه کنسانتره‌سازی به ثبت می‌رسد و در مرداد ماه امسال، به رکورد تولید ۱۷ هزار و ۷۰۰ تن رسیدیم که بیشترین میزان تولید روزانه از زمان تاسیس شرکت است و این امر تا حدی کاهش تولید در روزهای قطعی برق را جبران می‌کند. هر چند که این مسئله نمی‌تواند خسارت‌های نبود تولید در روزهای تعطیلی را به طور کامل رفع کند .

در ادامه، سیدعلی شمسی‌نیا، معاون بهره‌برداری فولاد سنگان نیز با اشاره به مشکلات و چالش‌های پیش‌ روی صنعت فولاد کشور، تصریح کرد: بزرگ‌ترین مانع و مشکل برای تولید در این شرکت، قطع برق و گاز در مقاطع مختلف سال است.

وی اضافه کرد: شرکت‌های تولیدی همچنان از چالش‌های قطعی برق و گاز متضرر می‌شوند و به همین دلیل تولید برای صنعت فولاد کشور در سال گذشته به ۶ میلیارد دلار رسید.

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد سنگان در پایان یادآور شد: امیدوار هستیم با ورود شرکت‌های صنعتی در حوزه ساخت نیروگاه برق و تولید حدود ۱۲ هزار مگاوات در سال‌های آینده و نیز برنامه‌ریزی‌های دقیق و فنی برای مدیریت کمبود و قطعی گاز در زمستان، بتوانیم روند روبه‌رشد تولید در کارخانه‌هایی مانند فولاد سنگان را افزایش داد تا به این ترتیب، با افزایش میزان تولید و بهره‌وری، شاهد رشد صنعت و اقتصاد کشور باشیم.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تیم فروش و پشتیبانی بازرگانی طاهری آماده پاسخگویی به مشتریان عزیز می باشد.