به گزارش «فلزات‌نیوز»، علی رستمی در خصوص اهمیت بورس کالا در تسهیل تامین منابع مالی در اقتصاد ایران، بیان کرد: اگر موفقیتی در شرایط کنونی در توسعه اقتصاد صنعتی ایران شکل گرفته، بخش قابل توجه آن مرهون بازار سرمایه به خصوص بورس کالاست.

وی با اشاره به شرایط دهه ۷۰ در اقتصاد ایران، تصریح کرد: اگر به عقب برگردیم و شرایط بازار و صنعت قبل از تاسیس بورس کالا در اقتصاد ایران را مرور کنیم، می‌بینیم که نظام قیمت‌گذاری دستوری در دهه ۷۰ با ایجاد بسترهای رانت‌زا، فرصت‌های رشد و توسعه را از بنگاه‌ها گرفته بود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران مطرح کرد: بسیاری از بنگاه‌ها قبل از راه‌اندازی و تاسیس بورس کالا، رمقی برای توسعه نداشتند و اگر هم توسعه‌ای صورت می‌گرفت، ناشی از تزریق دلارهای نفتی بود؛ این در حالی است که توسعه امروز بنگاه‌ها ناشی از فعالیت‌های واقعی و سود عملکرد شفاف شرکت‌ها در بورس کالاست نه سودهای موهومی.

رستمی مطرح کرد: در وضعیت کنونی تمام بنگاه‌هایی که کالا و محصولات خود را در بورس کالا عرضه می‌کنند و به نوعی از قیمت‌گذاری برنامه‌ریزی شده یا دستوری فاصله گرفته‌اند، همه در شرایط رقابتی توانستند توانمند شوند و اکنون به عنوان پیشران‌های اقتصاد ایران شناخته می‌شوند.

وی در پایان تاکید کرد: به همین دلیل یکی از مولفه‌های توسعه صنعتی اقتصاد ایران، مدیون بازار سرمایه به ویژه بورس کالاست. بورس کالا با ایجاد محیط رقابتی و شفاف معاملاتی، در زمینه کم‌رنگ‌ شدن نظام قیمت‌گذاری دستوری و تسهیل تامین منابع مالی تولیدکننده، ظرفیت‌ها و امکاناتی را شکل داده که بنگاه‌ها نهایت بهره‌برداری را از آن داشته‌اند.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تیم فروش و پشتیبانی بازرگانی طاهری آماده پاسخگویی به مشتریان عزیز می باشد.