به گزارش اخبار فلزات، علی رستمی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، در این جلسه، حضور اخیر رییس‌جمهور در مجتمع مس سونگون را نقطه عطفی در تاریخ این مجتمع و صنعت مس کشور و همچنین نشانه اهتمام ویژه وی به توسعه این صنعت عنوان کرد و در خصوص اقدامات و برنامه‌های این شرکت برای توسعه صنعت مس در آذربایجان شرقی، اظهار داشت: از ابتدای امسال، مالیات مجتمع مس سونگون در استان اجرایی و عملیاتی می‌شود و برای تمرکز حساب‌های این مجتمع در بانک‌های استان نیز، نهایت تلاش خود را می‌کنیم.

وی در خصوص ایجاد صنایع پایین‌دستی مس در استان یادآور شد: ایجاد این صنایع، جزو برنامه‌ها و اهداف اصلی شرکت است و در کنار آن آمادگی داریم تا در هر پروژه پایین‌دستی با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی مشارکت کنیم. در خصوص تشکیل شرکت مس آذربایجان، باید گفت این موضوع که مطالبه جدی مسئولان و نمایندگان استان است، به‌ طور جدی دنبال می‌شود و در این راستا، کارگروهی متشکل از متخصصان برای بررسی ابعاد حقوقی موضوع تشکیل شده است که تا یک ماه و نیم آینده گزارش نهایی آن ارائه خواهد شد.

رستمی با اشاره به اینکه ذخایر معدن مس سونگون، چهار میلیارد تن برآورد شده و با وضع کنونی، استخراج کل این ذخایر ۱۵۰ سال طول می‌کشد، بیان کرد: بنا داریم که طبق اقتضائات بخش معدن، این مدت را به ۵۰ سال کاهش دهیم و به این ترتیب، باید ظرفیت استخراج را به سه برابر وضع فعلی یعنی ۹۰۰ هزار تن برسانیم و در کنار آن، اجرای پروژه ذوب و تولید کاتد مس هم جزو برنامه‌ها قرار گرفته است که تلاش می‌کنیم ظرف دو تا سه سال آینده این آرزوی دیرینه مردم منطقه را برآورده کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، گفت: در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی و حمایت از ورزش نیز اقدامات خوبی شده و امسال اعتبار این بخش را ۳۰ درصد افزایش خواهیم داد و آماده‌ایم یک تیم والیبال و یک تیم فوتبال را تحت پوشش قرار دهیم. برنامه‌ریزی شرکت ملی مس ایران برای احداث یک نیروگاه خورشیدی ۳۰۰ مگاواتی و راه‌اندازی خط تولید سلول‌های خورشیدی نیز در دستور کار قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: شرکت ملی مس ایران آمادگی دارد بعد از اکتشاف ذخایر معدنی، طبق تجربه‌های مشابهی که در دنیا وجود دارد، جنگل‌ها را احیا کرده و در این فرصت تاریخی، نباید اجازه دهیم که توسعه صنعت مس با تعلل و وقفه مواجه شود.

در ادامه، استاندار آذربایجان شرقی هم گفت: وفاق، همدلی و نگاه واحد توسعه‌محور و آینده‌نگر بین مجموعه استان و شرکت ملی مس ایران، فرصتی تاریخی برای توسعه صنعت مس در آذربایجان شرقی است و باید از این فرصت برای افزایش اشتغال و رونق اقتصاد منطقه و استان بهره ببریم.

عابدین خرم با اشاره به تاکید رییس‌جمهور بر توسعه مجتمع مس سونگون و مطالعات شرکت ملی مس ایران در این خصوص، افزود: از طرف استان، امکانات لازم برای تسهیل و تسریع در انجام این مطالعات فراهم خواهد شد و از شرکت ملی مس نیز انتظار داریم که مطالعات خود را طبق یک بازه زمانی مشخص و بدون وقفه ادامه دهد.

وی خواستار توجه ویژه شرکت ملی مس ایران به احیای منابع طبیعی و جنگل‌ها شد و مطرح کرد: خوشبختانه نگاه این شرکت در دوره جدید مدیریتی، متفاوت از گذشته است و ما با این نگرش پیش می‌رویم که یک حرکت جهادی در حوزه صنعت مس با لحاظ تمام ضوابط زیست‌محیطی اتفاق بیفتد.

بهروز رحمتی معاون توسعه و اکتشافات شرکت ملی صنایع مس ایران، در پایان خاطرنشان کرد: این شرکت برای توسعه صنعت مس در آذربایجان شرقی عزم جدی دارد و همکاری مسئولان استان می‌تواند ظرفیت‌ها را در این حوزه شکوفا کرده و به فرصتی برای توسعه و پیشرفت استان تبدیل کند.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تیم فروش و پشتیبانی بازرگانی طاهری آماده پاسخگویی به مشتریان عزیز می باشد.