به گزارش «فلزات‌نیوز»، عبدالله شه‌بخش، مدیرعامل شرکت آلومینای ایران در این مراسم ضمن اشاره به منابع غنی معدنی کشور اعم از گاز و مایع و وسعت سرزمینی و دسترسی به آب‌های آزاد جهان، توضیحاتی در خصوص آمار انواع ماده‌های معدنی موجود در معادن ایران و ذخایر غنی کشور ارائه داد.

وی افزود: بسیاری از مدیران واحدهای معدنی معتقدند که بحث تامین پایدار حامل‌های انرژی، مهم‌ترین چالش صنایع معدنی در حال حاضر است و وجود بحران کم‌آبی و مشکلات ناشی از قطع برق در تابستان و قطع گاز در زمستان از یک سو و افزایش چند برابری قیمت حامل‌های انرژی از سوی دیگر، باعث کاهش تولید و هم‌زمان افزایش قیمت تمام شده محصولات می‌شود که در صورت استمرار این وضعیت، امکان غیراقتصادی شدن فعالیت برخی بنگاه‌های تولیدی و در نتیجه غیرمولد شدن سرمایه‌های کشور وجود دارد.

مدیرعامل شرکت آلومینای ایران ادامه داد: عدم وجود نگاه ملی به فعالیت‌های معدن‌کاری در برخی از مسئولان محلی، بعضا موجب اختلال در حمل مواد معدنی از یک استان به استان دیگر می‌شود و حتی در مواردی تعطیلی یک معدن باعث از بین رفتن اشتغال ایجاد شده برای نیروی بومی آن منطقه می‌شود.

شه‌بخش عنوان کرد: خوشبختانه با روی کار آمدن دولت سیزدهم تلاش‌هایی، برای کاهش مشکلات کلان بخش معدن صورت پذیرفته است که از جمله آن می‌توان به تفاهم‌نامه امضا شده فی‌مابین وزارت نیرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) با راهبری سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برای ایجاد ۱۵ هزار مگاوات توان نیروگاهی جدید اشاره کرد.

وی ادامه داد: همچنین در این دولت بر اساس هدایت‌های موثر وزارت صمت در سال ۱۴۰۱ مجموع استخراج معادن کشور در حدود ۶۴۴ میلیون تن بوده است که از این میزان، ۲۱۵ میلیون تن مربوط به استخراج عناصر فلزی است که تمامی این اعداد نشان دهنده عزم راسخ فعالان این بخش برای توسعه ایران اسلامی است.

مدیرعامل شرکت آلومینای ایران در ادامه خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشور مطرح کرد: بخش معدن و صنایع با وجود تمام چالش‌ها و مشکلات موجود می‌تواند در افزایش رشد اقتصادی ایران نقش بسزایی داشته باشد و این تنها با ایجاد هم‌افزایی با سایر بخش‌های اقتصادی و اصلاح مقررات بازدارنده موجود با هم‌فکری بخش خصوصی دلسوز و توانمند کشور امکان‌پذیر خواهد شد.

در این همایش از ۵۸ واحد نمونه ملی در حوزه‌های صنعتی و معدنی، صنعتگران برتر، امیدآفرینان و کارآفرینان فعال از جمله شرکت آلومینای ایران، توسط وزیر صمت و اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تقدیر و قدردانی به عمل آمد.

شرکت آلومینای ایران با در اختیار داشتن بزرگ‌ترین معادن بوکسیت کشور به عنوان تنها تولیدکننده چهار محصول آلومینای متال گرید، آلفا آلومینا، هیدروکسید آلومینیوم و شمش آلومینیوم، نقش بی‌بدیلی در صنعت آلومینیوم کشور دارد.

کارخانه تولید آلومینا از بوکسیت جاجرم، اولین کارخانه تولید آلومینا در ایران و خاورمیانه است و از نظر تکنولوژی تولید، مشابه آن در ایران وجود ندارد. این شرکت در شهرستان جاجرم در ۱۷۵ کیلومتری بجنورد مرکز استان خراسان شمالی قرار دارد.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تیم فروش و پشتیبانی بازرگانی طاهری آماده پاسخگویی به مشتریان عزیز می باشد.